Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hibernia – rzymska Irlandia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa Wysp Brytyjskich z roku 1654 z Hibernią
Mapa Wysp Brytyjskich z roku 1654 z Hibernią

Hibernia to łacińska nazwa Irlandii (znana również jako Britannia Hibernia), nadana jej przez Rzymian. Nazwa rzymska została przekształcona na Hibernia ze względu na swoje podobieństwo do wyrazu hibernus – „zimowy”. 

Takiej nazwy używa między innymi Tacyt w swoim dziele Agrykola. Rzymianie nigdy nie podjęli próby podboju Hiberni. Tacyt wspomina, jednak że ponoć namiestnik Brytanii Agrykola (w latach 78-84 n.e.) rozważał podbój Hiberni, licząc że do utrzymania nowej prowincji wystarczy jeden legion i oddziały auxilia. Inwazja miała się odbyć na zasadzie „interwencji” w lokalne sprawy Celtów i przywrócenia władzy wypędzonego oraz chronionego przez Rzymian księcia.

Jednak pewnym jest, że istniała współpraca handlowa. Dowodem na to jest między innymi mapa z I wieku n.e. autorstwa geografa Klaudiusza Ptolemeusza, na której dostrzec można osady i plemiona zamieszkujące wybrzeża wyspy. Taką wiedzę można było posiąść jedynie za sprawą wędrujących kupców. Co więcej, do naszych czasów odkryto wiele rzymskich artefaktów (głównie biżuterii i monet) w środkowej i południowej Irlandii.

Istnieją także głosy (m.in. Thomas Charles-Edwards) sugerujące występowanie intensywnego sprowadzania niewolników z Irlandii, w celu zaspokojenia potrzeb bogatych willi w Brytanii.

Źródła wykorzystane
  • Tacyt, Agrykola

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów