Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hibernia – rzymska Irlandia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa Wysp Brytyjskich z roku 1654 z Hibernią
Mapa Wysp Brytyjskich z roku 1654 z Hibernią

Hibernia to łacińska nazwa Irlandii (znana również jako Britannia Hibernia), nadana jej przez Rzymian. Nazwa rzymska została przekształcona na Hibernia ze względu na swoje podobieństwo do wyrazu hibernus – „zimowy”. 

Takiej nazwy używa między innymi Tacyt w swoim dziele Agrykola. Rzymianie nigdy nie podjęli próby podboju Hiberni. Tacyt wspomina, jednak że ponoć namiestnik Brytanii Agrykola (w latach 78-84 n.e.) rozważał podbój Hiberni, licząc że do utrzymania nowej prowincji wystarczy jeden legion i oddziały auxilia. Inwazja miała się odbyć na zasadzie „interwencji” w lokalne sprawy Celtów i przywrócenia władzy wypędzonego oraz chronionego przez Rzymian księcia.

Jednak pewnym jest, że istniała współpraca handlowa. Dowodem na to jest między innymi mapa z I wieku n.e. autorstwa geografa Klaudiusza Ptolemeusza, na której dostrzec można osady i plemiona zamieszkujące wybrzeża wyspy. Taką wiedzę można było posiąść jedynie za sprawą wędrujących kupców. Co więcej, do naszych czasów odkryto wiele rzymskich artefaktów (głównie biżuterii i monet) w środkowej i południowej Irlandii.

Istnieją także głosy (m.in. Thomas Charles-Edwards) sugerujące występowanie intensywnego sprowadzania niewolników z Irlandii, w celu zaspokojenia potrzeb bogatych willi w Brytanii.

Źródła wykorzystane
  • Tacyt, Agrykola

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów