Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Historia świętego legionu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Św. Maurycy na obrazie M. G. Grünewalda.
Św. Maurycy na obrazie M. G. Grünewalda.

Cesarz rzymski z przełomu III i IV wieku n.e., Maksymian, współrządzący z Dioklecjanem, zasłynęli jako prześladowcy wyznawców chrześcijaństwa. Maksymian miał pewnego razu wydać rozkaz zdziesiątkowania (decimatio) legionu (tzw. legion tebański, wywodzący się z Egiptu) złożonego z żołnierzy wyznania chrześcijańskiego. Decyzja dowódcy wynikała z faktu, że oddział odmówił stłumienia rewolty w Galii, która wywołana była przez współwyznawców.

Po pierwszej decymacji legion nadal odmawiał wypełnienia rozkazu, w związku z czym przeprowadzono kolejne dziesiątkowanie; potem trzecie i tak do momentu aż zginął ostatni legionista. Zginąć miało podobno około sześciu tysięcy ludzi. Zbiec udało się nielicznym żołnierzom, ale i tych w końcu ujęto i stracono. Oficer legionu (primicerius) – Maurycy po dziś dzień jest świętym w Kościele katolickim, a od jego imienia pochodzi nazwa kurortu szwajcarskiego St. Moritz.

Źródła wykorzystane
  • Święty Maurycy, męczennik, "Brewiarz.katolik.pl"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów