Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Imponująca wiedza geograficzna antycznych Greków

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca statki
Rzymska mozaika ukazująca statki | Autor: JoJan | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Wiedza geograficzna antycznych Greków była naprawdę imponująca. Już w starożytności wybitne greckie umysły uznawały teorię o kulistości Ziemi za prawdę. Co więcej, organizowano liczne wyprawy odkrywcze i gromadzono informacje, co prowadziło do rozwoju geografii jako nauki.

Współcześnie przyjmuje się, że antyczni Rzymianie nie przykładali większej wagi do nowych odkryć geograficznych i rozwoju nauki jako takiej. Wiedzę geograficzną stosowali w głównej mierze do zarządzania swoim Imperium oraz celów politycznych i militarnych.

Organizując ekspedycje badawcze lub militarne najczęściej Rzymianie bazowali na wiedzy Greków, których też stawiali na czele wypraw. I tak, przykładowo, Scypion Afrykański Młodszy zlecił wyprawę wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki Polibiuszowi. Z kolei Pompejusz Wielki, w trakcie wojny z Mitrydatesem, skorzystał z usług Teofanesa z Mityleny, który zebrał wiele informacji o Zakaukaziu.

Źródła wykorzystane
  • Sharypkin Sergiusz, W sprawie motywów geograficznych w poezji rzymskiej epoki pryncypatu, [w:] Sajkowski Ryszard, Wolny Miron (red.), Grecja, Kartagina, Rzym, Olsztyn 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów