Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Inne)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rytuał Bugonii i religijne znaczenie pszczół w starożytnym Rzymie

Pszczoły były dla starożytnych zwierzętami specjalnymi i osobliwymi. Ich obecność w micie sięga jeszcze czasów znacznie wcześniejszych niż Rzym. Miały już spore znaczenie w wierzeniach egipskich czy minojskich. Potem fascynowały takich autorów jak np. Publiusz Wergiliusz Maro czy Pliniusz Starszy. Pszczoły miały w sobie pewien boski pierwiastek i otaczała mistyczna aura tajemnicy. Najlepiej oddaje ją tzw. rytuał Bugonii.

Rytuał bugonii z Georgik Wergiliusza. Lyon 1517, autor nieznany

Soranus – wybitny wojownik Batawów

Do naszych czasów zachowało się wyjątkowe epitafium z nagrobka niejakiego Soranusa – batawskiego (germańskie plemię) żołnierza służącego w rzymskiej armii za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.). Nie mamy pewności czy napis powstał na prośbę zmarłego czy może samego cesarza, w zamian za jego zasługi.

Epitafium Soranusa

Pierwszy, drugi i trzeci Rzym

Wpływ Imperium Rzymskiego na dzieje świata bardzo trudno przecenić. Oprócz architektury, języka, alfabetu, sztuki, różnych technologii, bardzo ważny jest pewien model polityczny, ideologia, uznająca Rzym za miasto, któremu dana jest władza nad całym światem. Rzym jednak w V w. n.e. upadł… lecz idea przetrwała i nawet do dziś jest z powodzeniem wykorzystywana w niektórych krajach.

Trzeci Rzym

Mommsen, Syme, Nagroda Nobla i Oktawian August

W powszechnej świadomości nazwiska Mommsen i Syme nie zajmują trwałego miejsca. Z pewnością zaś są godne zapamiętania, a w przypadku pasjonata historii starożytnego Rzymu wręcz muszą być dobrze poznane. Co łączy te dwie postaci?

Theodor Mommsen, Ludwig Knaus

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów