Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inwestycja w ekwipunek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Legionista rzymski
Legionista rzymski

W okresie pryncypatu, przynajmniej do późnego II wieku n.e., nowi legioniści generalnie „kupowali” sprzęt od armii – wydawano im rzeczy z legionowego zasobu, a ich koszt był potrącany z żołnierskich wypłat. 

Niekiedy legioniści po prostu odkupywali uzbrojenie od żołnierzy odchodzących na emeryturę lub otrzymali sprzęt w formie prezentu.

Wraz z upływem czasu służby i rosnącymi możliwościami finansowymi, legioniści coraz częściej doposażali się lub wymieniali sprzęt na lepszy, już na własną rękę.

Źródła wykorzystane
  • Rodgers Nigel, Rzymska armia. Legiony, wojny, kampanie, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów