Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inwestycja w ekwipunek

Inwestycja w ekwipunek
Inwestycja w ekwipunek

W okresie pryncypatu, przynajmniej do późnego II wieku n.e., nowi legioniści generalnie „kupowali” sprzęt od armii – wydawano im rzeczy z legionowego zasobu, a ich koszt był potrącany z żołnierskich wypłat. 

Niekiedy legioniści po prostu odkupywali uzbrojenie od żołnierzy odchodzących na emeryturę lub otrzymali sprzęt w formie prezentu.

Wraz z upływem czasu służby i rosnącymi możliwościami finansowymi, legioniści coraz częściej doposażali się lub wymieniali sprzęt na lepszy, już na własną rękę.

Źródła wykorzystane
  • Rodgers Nigel, Rzymska armia. Legiony, wojny, kampanie, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów