Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak antyczni Rzymianie radzili sobie z upałami?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum w śniegu
Koloseum w śniegu

Antyczni Rzymianie żyli w śródziemnomorskim klimacie, który charakteryzuje się ciepłymi i suchymi latami. Najcieplejszy okres w roku Rzymianie określali terminem dies canincula. Upał bardzo doskwierał Rzymianom, którzy szukali różnych sposobów na ochłodę.

Jednym z nich było branie kąpieli w dużym zimnym basenie, tzw. frigidarium, gdzie można było schłodzić rozgrzane ciało. Pobyt w łaźniach był codzienną rutyną i społecznym zwyczajem Rzymian. Ponadto aby uniknąć najgorętszego okresu dnia Rzymianie pracowali od godzin wczesno-porannych do południa. Następnie udawali się do swoich domostw, w których mogli zaznać chłodu. Patrycjusze także decydowali się na ucieczkę z gorących miast i prowincji w regiony górskie do swoich willi.

Wyższe warstwy społeczne Rzymu pozwalały sobie na import śniegu z gór, który następnie przechowywany był w dołach pokrytych słomą (były to tzw. lodownie). Naturalnie śniegiem także handlowano. Lód, który wytworzył się na dnie dołu był sprzedawany po wyższych cenach niż śnieg znajdujący się powyżej. Wśród ruin Pompejów można znaleźć dowody pozwalające myśleć, że w mieście znajdowały się sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży śniegu z Wezuwiusza, wymieszanego z miodem1. Cesarz Heliogabal ponoć kazał przetransportować do swojej willi ogromne ilości śniegu. Operacja wymagała zaangażowania dużej ilości osłów, które na wozach dowiozły śnieg. Cesarz ostatecznie mógł spędzić w miłym chłodzie gorące lato.

Antycznym znane były także lody. Zarówno Grecy, jak i Rzymianie raczyli się tymi przysmakami, ci pierwsi mieszankę lodu, soków owocowych, miodu i wina nazywali „Śniegiem Olimpu”. Rzymianie poszli o krok dalej i dorzucili do nich cynamon, wodę różaną i fiołki, a ponadto migdały, daktyle i figi2.

Przypisy
  1. Stefano Carnazzi, A short history of ice cream. From ancient Roman snow to love with a heart of cream, 10 sierpnia 2015
  2. "Śnieg Olimpu" najlepszy na letnie upały, "Polskie Radio", 10 sierpnia 2012

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów