Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaligula miał zlecić budowę olbrzymiego mostu w Zatoce Neapolitańskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kaligula przekraczający zatokę Baje
Kaligula przekraczający zatokę Baje. | Zdjęcie: Roger Payne

Zgodnie z przekazem historyka Swetoniusza, cesarz Kaligula miał ponoć zlecić budowę tymczasowego mostu łączącego brzegi Zatoki Neapolitańskiej.

Potężna konstrukcja miała powstać tylko po to, aby Kaligula mógł triumfalnie przejechać przez most. Tak opisuje ten pomysł władcy Swetoniusz:

Oprócz tego wymyślił nowy i nie spotykany dotychczas rodzaj widowiska. Oto przestrzeń między Bajami aż do molo w Puteolach, liczącą około trzech tysięcy sześciuset kroków, połączył mostem. Ściągnął na ten cel zewsząd okręty transportowe, ustawił je podwójnym rzędem, umocowane na kotwicach, kazał nasypać na nie ziemi i urządzić zupełnie na wzór drogi Apijskiej. Po tym moście przejeżdżał się w tę i tamtą stronę przez dwa dni bez przerwy. Pierwszego dnia na koniu w bogatej uprzęży, sam strojny w wieniec dębowy, małą tarczę, miecz i chlamidę ze złoto-głowiu. Dnia następnego ubrany za woźnicę kwadrygi prowadził rydwan, zaprzężony w dwa sławne rumaki. Przed rydwanem postępował z jego polecenia młody Dariusz, jeden z zakładników partyjskich. Za rydwanem zdążał oddział pretorianów. W karocach świta przyjaciół. Wiem, że wielu przypuszczało, jakoby taki most wymyślił Gajus, aby zaćmić Kserksesa, który wzbudził podziw budową o wiele węższego na Hellesponcie. Inni znowu przypuszczają, jakoby chciał nastraszyć wieścią o jakimś wielkim dziele Germanów i Brytannów, którym groził wojną. Lecz słyszałem z opowiadań mego dziada, gdym jeszcze był chłopcem, że przyczyną tej budowy, zdradzoną przez zaufanych dworaków, były słowa astrologa Trazylla. Mianowicie gdy Tyberiusz niepokoił się o następstwo i skłonny był raczej przekazać władzę swemu własnemu wnukowi, oświadczył Trazyllus, że „Gajus o tyle będzie panował, o ile przejedzie konno zatokę Baje”.

Swetoniusz, Kaligula

Nie posiadamy jednak żadnych dowodów na istnienie tego typu konstrukcji w przeszłości, a biorąc pod uwagę niechętne nastawienie senatorów i wyższych warstw społecznych Rzymu do władcy (w tym Swetoniusza), historycy uznają tę historię za mit.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, IV 19

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów