Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaligula na arenie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą
Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą

Cesarz Kaligula (panował w latach 37-41 n.e.) przeszedł do historii jako jeden z najgorszych władców Imperium Rzymskiego. Wiele historii na jego temat powstało w dziełach pisarzy, którzy wywodzili się z kręgów senatorskich. Swetoniusz między innymi opisuje, że Kaligula ponoć sam osobiście brał udział w walkach gladiatorów.

W czasie jednego pojedynku walczył z murmillo, który wyposażony był w drewniany miecz. W pewnym momencie jego rywal celowo upadł na ziemię, aby ukazać dominację imperatora. Kaligula jednak nie wiele się zastanawiając wyciągnął prawdziwy sztylet, zadźgał go na śmierć i obiegł arenę jako triumfator.

Nierzadko cesarz celowo kazał, aby nie rozkładano specjalnego płóciennego dachu (tzw. velum) nad trybunami, w gorące dni. W takim skwarze kazał oglądać widzom pojedynki, ciesząc się z cierpienia ludu.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, 32

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów