Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaligula na arenie

Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą
Cesarz Gajusz, zwany Kaligulą

Cesarz Kaligula (panował w latach 37-41 n.e.) przeszedł do historii jako jeden z najgorszych władców Imperium Rzymskiego. Wiele historii na jego temat powstało w dziełach pisarzy, którzy wywodzili się z kręgów senatorskich. Swetoniusz między innymi opisuje, że Kaligula ponoć sam osobiście brał udział w walkach gladiatorów.

W czasie jednego pojedynku walczył z murmillo, który wyposażony był w drewniany miecz. W pewnym momencie jego rywal celowo upadł na ziemię, aby ukazać dominację imperatora. Kaligula jednak nie wiele się zastanawiając wyciągnął prawdziwy sztylet, zadźgał go na śmierć i obiegł arenę jako triumfator.

Nierzadko cesarz celowo kazał, aby nie rozkładano specjalnego płóciennego dachu (tzw. velum) nad trybunami, w gorące dni. W takim skwarze kazał oglądać widzom pojedynki, ciesząc się z cierpienia ludu.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula, 32

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów