Kamień Karauzjusza to zachowany kamień z końca III wieku n.e., na którym wyryte zostało imię uzurpatora Karauzjusza. Co interesujące, na drugim końcu kamienia znajduje się zapis imienia cesarza Konstantyna. Po upadku Karauzjusza jego imię zostało usunięte z miejsc publicznych (damnatio memoriae), a kamień po prostu obrócono i ukryto jego inskrypcję.
Karauzjusz był wodzem rzymskim, który oddzielił Brytanię i część północnej Galii od państwa rzymskiego i skupił władzę w swoich rękach na niemal 10 lat (286-293 n.e.), destabilizując Cesarstwo na północy. Karauzjusz prawdopodobnie był zdolnym wodzem, jednak jak przekazują źródła, ogłosił się cesarzem w Brytanii, po tym jak uciekł z Galii w 286 roku n.e. przed aresztowaniem i egzekucją (oskarżono go o gromadzenie łupów, odebranych piratom, z którymi walczył), z rozkazu cesarza Maksymiana.
Brak możliwości szybkiego zdławienia rebelii przez augusta na zachodzie – Maksymiana – spowodowało, że Karauzjusz mógł zapewne otrzymać nieoficjalny tytuł namiestnika prowincji. Chwilowy brak zagrożenia ze strony legalnych władców pozwolił Karauzjuszowi na reformy w Brytanii – w tym obronne (na południowo-wschodnim wybrzeżu powstały liczne forty) czy gospodarcze (rozwinęło się przede wszystkim mennictwo). Samozwańca skupił się na wybijaniu monet i propagandzie – po dziś dzień znajdowane są monety z jego podobizną.
Wraz z ustabilizowaniem zagrożonych limes w Imperium, zlecono kolejną wyprawę przeciwko buntownikowi; tym razem wojskiem rzymskim dowodził doświadczony wódz Konstancjusz Chlorus (ojciec późniejszego cesarza Konstantyna), który mianowany został cesarzem na zachodzie i zastępcą Maksymiana. Konstancjusz odbił pozostałe pod panowaniem Karauzjusza ziemie obecnej północnej Francji. To doprowadziło do zdrady w Brytanii i śmierci Karauzjusza w 293 roku, którego zastąpił Allektus; ten jednak utrzymał się finalnie jedynie 3 lata. W roku 296 n.e., po imponującej i szybkiej kampanii, Konstancjusz odzyskał prowincję.
Obiekt znajduje się w Tullie House Museum & Art Gallery w Carlisle w północnej Anglii.