Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kamień Karauzjusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kamień Karauzjusza
Kamień Karauzjusza | Zdjęcie: Alistair Tosh

Kamień Karauzjusza to zachowany kamień z końca III wieku n.e., na którym wyryte zostało imię uzurpatora Karauzjusza. Co interesujące, na drugim końcu kamienia znajduje się zapis imienia cesarza Konstantyna. Po upadku Karauzjusza jego imię zostało usunięte z miejsc publicznych (damnatio memoriae), a kamień po prostu obrócono i ukryto jego inskrypcję.

Karauzjusz był wodzem rzymskim, który oddzielił Brytanię i część północnej Galii od państwa rzymskiego i skupił władzę w swoich rękach na niemal 10 lat (286-293 n.e.), destabilizując Cesarstwo na północy. Karauzjusz prawdopodobnie był zdolnym wodzem, jednak jak przekazują źródła, ogłosił się cesarzem w Brytanii, po tym jak uciekł z Galii w 286 roku n.e. przed aresztowaniem i egzekucją (oskarżono go o gromadzenie łupów, odebranych piratom, z którymi walczył), z rozkazu cesarza Maksymiana.

Brak możliwości szybkiego zdławienia rebelii przez augusta na zachodzie –  Maksymiana – spowodowało, że Karauzjusz mógł zapewne otrzymać nieoficjalny tytuł namiestnika prowincji. Chwilowy brak zagrożenia ze strony legalnych władców pozwolił Karauzjuszowi na reformy w Brytanii – w tym obronne (na południowo-wschodnim wybrzeżu powstały liczne forty) czy gospodarcze (rozwinęło się przede wszystkim mennictwo). Samozwańca skupił się na wybijaniu monet i propagandzie – po dziś dzień znajdowane są monety z jego podobizną.

Wraz z ustabilizowaniem zagrożonych limes w Imperium, zlecono kolejną wyprawę przeciwko buntownikowi; tym razem wojskiem rzymskim dowodził doświadczony wódz Konstancjusz Chlorus (ojciec późniejszego cesarza Konstantyna), który mianowany został cesarzem na zachodzie i zastępcą Maksymiana. Konstancjusz odbił pozostałe pod panowaniem Karauzjusza ziemie obecnej północnej Francji. To doprowadziło do zdrady w Brytanii i śmierci Karauzjusza w 293 roku, którego zastąpił Allektus; ten jednak utrzymał się finalnie jedynie 3 lata. W roku 296 n.e., po imponującej i szybkiej kampanii, Konstancjusz odzyskał prowincję.

Obiekt znajduje się w Tullie House Museum & Art Gallery w Carlisle w północnej Anglii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów