Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kamienne monumenty rzymskich braci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Stone monuments of Roman brothers
Kamienne monumenty rzymskich braci

Wyjątkowe kamienne monumenty upamiętniające rzymskich żołnierzy: Kwintusa oraz Lucjusza Sertoriusza. Obiekty powstały pod koniec I wieku n.e. Obiekty znajdują się w Muzeum Lapidario Maffeiano w Weronie.

Pomnik po lewej ukazuje Kwitnusa Sertoriusza Festusa, który był centurionem w rzymskim legionie; dowodem na to jest widoczna rózga (virga) w jego ręce, którą wymierzał chłostę. Pod wizerunkiem Rzymianina znajduje się inskrypcja: Q SERTORIUS/L. F POB FESTUS/CENTUR LEG XI CLAUDIAE PIAE/FIDELIS, czyli: „Kwintus Sertoriusz Festus, syn Lucjusza, z tribus Pobillia, centurion legionu XI Claudia Pia Fidelis”.

Pomnik po prawej należy do Lucjusza Sertoriusza Firmusa. W prawej ręce dzierży sztandar legionowy z orłem (aquila), co dowodzi iż pełnił funkcję chorążego (aqulifer). Inskrypcja pod jego pomnikiem głosi: L(ucius) Sertorius L(uci) f(ilius) / Pob(lilia) Firmus / signif(er) aquil(ifer) leg(ionis) XI / Claud(iae) Piae Fidelis / missus curat(or) veter(anorum) / leg(ionis) eiusdem / Domitiae L(uci) f(iliae) / Priscae uxori, czyli „Lucjusz Sertoriusz, syn Lucjusza, z tribus Pobillia, chorąży i aquilifer legionu XI Claudia Pia Fidelis, honorowo zwolniony ze służby, kurator weteranów tego samego legionu, (poświęca ten pomnik) córce Lucjusza Domicji i żonie Pryska”.

Za nagrobkami znajduje się ołtarz z inną inskrypcją: DIS MANIBUS / L . SERTORIO / L . F . POB / SISENNAE / PATRI / TERENTIAE . L . F / MAXIMAE MATRI, czyli „(ołtarz poświęcono) Lucjuszowi Sertoriuszowi Sisenna, synowi Lucjusza, z tribus Pobillia, ojcu, oraz Terencji Maksyma, córce Lucjusza, matce”.

Z pewnością nagrobki jak i ołtarz stanowiły część grobowca. W grobowcu pochowano rodziców: Lucjusza Sertoriusza Sisenna i Terencję Maksymę oraz ich dzieci: Lucjusza Sertoriusza Firmusa, Kwintusa Sertoriusza Festusa, Domicję oraz żonę Lucjusza. Jako, że młodszy Lucjusz otrzymał imię (praenomen) po ojcu, można przypuszczać, że był starszym bratem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów