Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kamienne monumenty rzymskich braci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Stone monuments of Roman brothers
Kamienne monumenty rzymskich braci

W Cisolino (10 km na wschód of Werony, Włochy) znajdują się wyjątkowe kamienne monumenty upamiętniające rzymskich żołnierzy: Kwintusa oraz Lucjusza Sertoriusza. Obiekty powstały pod koniec I wieku n.e. Obiekty znajdują się w Muzeum Lapidario Maffeiano w Weronie.

Pomnik po lewej ukazuje Kwitnusa Sertoriusza Festusa, który był centurionem w rzymskim legionie; dowodem na to jest widoczna rózga (virga) w jego ręce, którą wymierzał chłostę. Pod wizerunkiem Rzymianina znajduje się inskrypcja: Q SERTORIUS/L. F POB FESTUS/CENTUR LEG XI CLAUDIAE PIAE/FIDELIS, czyli: „Kwintus Sertoriusz Festus, syn Lucjusza, z tribus Pobillia, centurion legionu XI Claudia Pia Fidelis”.

Pomnik po prawej należy do Lucjusza Sertoriusza Firmusa. W prawej ręce dzierży sztandar legionowy z orłem (aquila), co dowodzi iż pełnił funkcję chorążego (aqulifer). Inskrypcja pod jego pomnikiem głosi: L(ucius) Sertorius L(uci) f(ilius) / Pob(lilia) Firmus / signif(er) aquil(ifer) leg(ionis) XI / Claud(iae) Piae Fidelis / missus curat(or) veter(anorum) / leg(ionis) eiusdem / Domitiae L(uci) f(iliae) / Priscae uxori, czyli „Lucjusz Sertoriusz, syn Lucjusza, z tribus Pobillia, chorąży i aquilifer legionu XI Claudia Pia Fidelis, honorowo zwolniony ze służby, kurator weteranów tego samego legionu, (poświęca ten pomnik) córce Lucjusza Domicji i żonie Pryska”.

Za nagrobkami znajduje się ołtarz z inną inskrypcją: DIS MANIBUS / L . SERTORIO / L . F . POB / SISENNAE / PATRI / TERENTIAE . L . F / MAXIMAE MATRI, czyli „(ołtarz poświęcono) Lucjuszowi Sertoriuszowi Sisenna, synowi Lucjusza, z tribus Pobillia, ojcu, oraz Terencji Maksyma, córce Lucjusza, matce”.

Z pewnością nagrobki jak i ołtarz stanowiły część grobowca. W grobowcu pochowano rodziców: Lucjusza Sertoriusza Sisenna i Terencję Maksymę oraz ich dzieci: Lucjusza Sertoriusza Firmusa, Kwintusa Sertoriusza Festusa, Domicję oraz żonę Lucjusza. Jako, że młodszy Lucjusz otrzymał imię (praenomen) po ojcu, można przypuszczać, że był starszym bratem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów