Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Katon Młodszy za młodu był poważany

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)
Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)

Katon Młodszy (95-46 p.n.e.) dał się poznać jako wybitny polityk antycznego Rzymu I wieku p.n.e. Był prawnukiem Katona Starszego i naśladował jego sposób bycia, który był dla niego ideałem. Należał do stoików, żyjąc w zgodzie z prawością i uczciwością.

Katon Młodszy był jednym z przywódców partii senackiej i nieprzejednanym zwolennikiem republiki i starorzymskich obyczajów. Usiłował, bez względu na bieg dziejów, przywrócić dawne cnoty rzymskie i obyczaje. W swoich senackich wystąpieniach często posługiwał się metodą obstrukcji parlamentarnej, nie chcąc dopuścić do głosu politycznych przeciwników.
Jego nieprzejednana postawa wobec wszelkich oznak burzenia „ładu republikańskiego” zgromadziła mu wielu zwolenników, a jego niepodatność na przekupstwo dała mu wielki szacunek wśród wielu Rzymian.

Plutarch podaje, że Katon Młodszy już za młodu wyróżniał się wielkim szacunkiem wśród rówieśników. Plutarch podaje moment z jego dorastania, jak brał udział w grze wojskowej zwanej „Troja”, w której uczestniczyli nastolatkowie z rodów arystokratycznych. Była to swego rodzaju ceremonia „dorastania”, obejmująca symulowanie bitwy z drewnianą bronią, i która toczyła się na koniu.

W pewnym momencie organizator wydarzenia Lucjusza Korneliusza Sulli wyznaczył dwóch przywódców. Jednym z nich został chłopiec, którego matką była Metella, żona Sulli; chłopiec bez przeszkód został uznany przez towarzyszy. Drugim przywódcą z kolei został bratanek Pompejusza, o imieniu Sekstus, który jednak nie został poparty przez swoją grupę. Sulla zapytał ich, kogo by chcieli na swojego lidera; wówczas wszyscy wywołali Katona, któremu Sekstus bez przeszkód ustąpił.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Młodszy, 3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów