Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kielich Likurga

Puchar Likurga
Puchar Likurga

Kielich Likurga (nazywany także pucharem Likurga) jest przykładem zaawansowania kultury rzymskiej. W zależności od tego, pod jakim kątem padają na kielich promienie słoneczne, zdobienia naczynia mienią się w różnych kolorach. Gdy są oświetlone od przodu, są zielone. Natomiast przy świetle padającym od tyłu zmieniają barwę na czerwony. Tym samym można stwierdzić, że Rzymianie byli pionierami nanotechnologii!

Starożytni artyści, którzy wytworzyli kielich, zgnietli drobinki zwykłego szkła z cząsteczkami złota i srebra, tak że powstały granulki o średnicy jedynie 50 nanometrów. Z tak przygotowanej mieszaniny wytworzyli tzw. szkło dichroiczne, czyli takie, którego widziany kolor jest różny w zależności od kąta patrzenia i padania światła.

Efekt do podziwiania tutaj

Źródła wykorzystane
  • British Museum Highlights, s. 270-273

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów