Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kobieta w żałobie i Trajan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kobieta w żałobie przed Trajanem
Kobieta w żałobie przed Trajanem

Trajan był jednym z najbardziej cenionych rzymskich cesarzy. Przez wieki utrwaliło się przekonanie, że cesarz-zdobywca wykazywał się nadzwyczajną praworządnością, a decyzje podejmował opierając się na zdaniu swojej najbliższej rady doradców. Do naszych czasów przetrwała, zapewne wyimaginowana, choć rozpowszechniona i popularna w średniowieczu historia o spotkaniu cesarza z kobietą w żałobie.

Historię tę opisuje Dante Alighieri w swoim dziele „Boska komedia”. Mianowicie, cesarz przygotowywał się na wojnę i kiedy dosiadał swojego konia, nagle do jego stóp padła pewna kobieta, błagająca go o sprawiedliwość, gdyż jej syn niesłusznie zginął. Trajan miał odpowiedzieć, że zajmie się sprawą po swoim powrocie. Kobieta zaczęła podważać w wątpliwość czy w ogóle doczeka się powrotu cesarza. Trajan miał powiedzieć, że w takim wypadku sprawą zajmie się jego zastępca; na to kobieta zwróciła uwagę, że jakim prawem obca osoba ma wziąć w swoje ręce zadanie, które leży w rękach cesarza. Co więcej, jeśli delegowana przez cesarza osoba poradzi sobie z zadaniem, cała chwała spłynie na niego a nie Trajana; tego typu sprawa powinna być w obowiązkach cesarza. Argumenty były na tyle skuteczne, że dotknęły Trajana i ten postanowił się od razu zająć przedstawioną sprawą.

Źródła wykorzystane
  • Nicholas Jackson, Trajan: Rome's Last Conqueror

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów