Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolos spod Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolos spod Koloseum
Autorstwo: National Geographic magazine, wrzesień 2014

Powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego „kolosalnych rozmiarów”,  lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego go jako Heliosa.

Posąg miał być olbrzymi i mierzył ponoć 30 metrów wysokości – zgodnie z przekazem Pliniusza Starszego1. Wykonany był z brązu i ukazywał Nerona w geście potwierdzającym jego władzę nad ziemią i morzem. Posąg wykonany został przez greckiego architekta Zenodorusa między 64 a 68 rokiem n.e.

Po śmierci Nerona, statua została zmodyfikowana tak, aby ukazywać bóstwo solarne Sol. Pierwotnie znajdowała się w westybule „Złotego Domu” Nerona. Później został przeniesiona przed Koloseum.

Przypisy
  1. Swetoniusz twierdzi jednak, że posąg miał wysokość 37 metrów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów