Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolos spod Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolos spod Koloseum
Autorstwo: National Geographic magazine, wrzesień 2014

Powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego „kolosalnych rozmiarów”,  lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego go jako Heliosa.

Posąg miał być olbrzymi i mierzył ponoć 30 metrów wysokości – zgodnie z przekazem Pliniusza Starszego1. Wykonany był z brązu i ukazywał Nerona w geście potwierdzającym jego władzę nad ziemią i morzem. Posąg wykonany został przez greckiego architekta Zenodorusa między 64 a 68 rokiem n.e.

Po śmierci Nerona, statua została zmodyfikowana tak, aby ukazywać bóstwo solarne Sol. Pierwotnie znajdowała się w westybule „Złotego Domu” Nerona. Później został przeniesiona przed Koloseum.

Nie mamy pewnych informacji o późniejszych losach statuy. Zniknęła lub została zniszczona najprawdopodobniej w V wieku n.e., w wyniku trzęsienia ziemi lub jednego z oblężeń Rzymu. Dziś jedynymi pozostałościami posągu są betonowe bloki, które niegdyś stanowiły fundament jego marmurowego cokołu.

We do not have certain information about the statue’s subsequent fate. It disappeared or was destroyed, most likely in the 5th century CE, as a result of an earthquake or one of the sieges of Rome. Today, the only remains of the statue are the concrete blocks that once formed the foundation of its marble plinth.

Przypisy
  1. Swetoniusz twierdzi jednak, że posąg miał wysokość 37 metrów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów