Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Korzenie Wielkanocy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kybele
Kybele

Co do samej Wielkanocy wspomnieć można za Geraldem L. Berry’m, że korzeni tego święta doszukać się można także w antycznym Rzymie. Około 200 roku p.n.e. kulty popularne w Grecji zaczęły stopniowo pojawiać się także w Rzymie. Jednym z nich była Kybele – frygijska bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, strażniczka zmarłych i jej towarzysz – Attis, bóg wegetacji, wiosny.

Podobnie jak Chrystus zrodził się on z dziewicy, zmarł, a następnie zmartwychwstał. W czasach, kiedy chrześcijaństwo zaczęło się rozrastać toczyły się spory między wyznawcami Chrystusa i kultów pogańskich o to, czyją Wielką Noc należy świętować.

Źródła wykorzystane
  • Gerald L. Berry, Religions of the World

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów