Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kość rzymskiego żołnierza z grotem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kość rzymskiego żołnierza z grotem
Kość rzymskiego żołnierza z grotem

Na terenie obecnej Serbii (prowincja rzymska Mezja Górna), w antycznym Viminacium, natrafiono na grób rzymskiego żołnierza, który służył w armii w IV wieku n.e.

Badacze przeprowadzili badania kości i ocenili, że mężczyzna zmarł w wieku 24-28 lat. Przy szkielecie znajdowały się obiekty związane z jego służbą (m.in. pasy). Jak się okazuje szkielet posiada ślady po starciach, które zapewne zakończyły się dla mężczyzny śmiercią. Widoczne są uszkodzenia na czaszce, miednicy oraz w jednej z kości utknął grot strzały.

Historycy podejrzewają, że mężczyzna mógł walczyć w połowie IV wieku n.e., w armii cesarza Konstancjusza II przeciwko Sarmatom.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów