Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kość rzymskiego żołnierza z grotem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kość rzymskiego żołnierza z grotem
Kość rzymskiego żołnierza z grotem

Na terenie obecnej Serbii (prowincja rzymska Mezja Górna), w antycznym Viminacium, natrafiono na grób rzymskiego żołnierza, który służył w armii w IV wieku n.e.

Badacze przeprowadzili badania kości i ocenili, że mężczyzna zmarł w wieku 24-28 lat. Przy szkielecie znajdowały się obiekty związane z jego służbą (m.in. pasy). Jak się okazuje szkielet posiada ślady po starciach, które zapewne zakończyły się dla mężczyzny śmiercią. Widoczne są uszkodzenia na czaszce, miednicy oraz w jednej z kości utknął grot strzały. Prawdopodobnie zdjęcie przedstawia tył prawej kości udowej. Młody żołnierz prawdopodobnie został postrzelony w dolną część prawego pośladka, być może podczas próby ucieczki.

Historycy podejrzewają, że mężczyzna mógł walczyć w połowie IV wieku n.e., w armii cesarza Konstancjusza II przeciwko Sarmatom.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów