Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kosmetyczka rzymskiej patrycjuszki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kosmetyczka
Kosmetyczka rzymskiej patrycjuszki | Zdjęcie: Italymagazine

Kosmetyczka rzymskiej patrycjuszki. Makijaż w starożytnym Rzymie obejmował głównie twarz i szyję oraz ramiona. Te części ciała przyprószano białym pudrem lub proszkiem perłowym. Podobnie jak dzisiaj, rozświetlający i kryjący puder miał zakrywać przebarwienia, rozjaśniać skórę i nadawać jej jednolitości.

W makijażu Rzymianek zdecydowanie królowały oczy. Do ich podkreślenia wykorzystywano kohl, który stanowiła sadza i popiół. Nakładano go na pałeczkę z kości słoniowej, kości lub drewna, który maczano w wodzie.

Natomiast jako cienia do powiek stosowano zwęglone płatki róż. Usta jak i paznokcie rzadko kiedy malowano, a przynajmniej ciężko to w ogóle stwierdzić. Natomiast najmocniej i najbardziej wyzywająco malowały się prostytutki. Używały tych najtańszych i najbardziej śmierdzących kosmetyków. Dlatego prostytutki próbowały kamuflować ich „zapaszek” kolejnymi kosmetykami, co ponoć dawało niezwykle porażający efekt.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów