Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kosmetyczka rzymskiej patrycjuszki

Rzymska kosmetyczka
Kosmetyczka rzymskiej patrycjuszki | National Archaeological Museum

Makijaż w starożytnym Rzymie obejmował głównie twarz i szyję oraz ramiona. Te części ciała przyprószano białym pudrem lub proszkiem perłowym. Podobnie jak dzisiaj, rozświetlający i kryjący puder miał zakrywać przebarwienia, rozjaśniać skórę i nadawać jej jednolitości. W makijażu Rzymianek zdecydowanie królowały oczy. Do ich podkreślenia wykorzystywano kohl, który stanowiła sadza i popiół. Nakładano go na pałeczkę z kości słoniowej, kości lub drewna, który maczano w wodzie.

Natomiast jako cienia do powiek stosowano zwęglone płatki róż. Usta jak i paznokcie rzadko kiedy malowano, a przynajmniej ciężko to w ogóle stwierdzić. Natomiast najmocniej i najbardziej wyzywająco malowały się prostytutki. Używały tych najtańszych i najbardziej śmierdzących kosmetyków. Dlatego prostytutki próbowały kamuflować ich „zapaszek” kolejnymi kosmetykami, co ponoć dawało niezwykle porażający efekt.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów