Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kosmetyki i uroda w świecie Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Juan Giménez Martín, Toaleta rzymskiej damy
Juan Giménez Martín, Toaleta rzymskiej damy

Różnego rodzaju kosmetyki istniały już przed antycznym Rzymem. Miejscem, w którym je stosowano była Grecja czy Egipt, skąd też w dużej mierze zapożyczano różne środki upiększające. Wraz z ekspansją Imperium, kosmetyki importowano także z Chin, Germanii i Galii.

W pewnym momencie kosmetyki były tak powszechnie stosowane (m.in. przez bogate matrony czy prostytutki), że wprowadzono prawo Lex Oppia (189 p.n.e.), które miało ograniczyć ich użytkowanie i zbytek. Konserwatywni Rzymianie uważali, że zbyt częste i w zbyt dużych ilościach używanie kosmetyków dowodziło niemoralności kobiet. Przeciwnikami ich stosowania byli m.in. stoicy, którzy oponowali przeciwko życiu w luksusie.

Tak jak zostało wspomniane kosmetyki w dużej mierze były stosowane przez kobiety. Dla takich potrzeb posiadały osobną małą izbę, do której nie wchodzili mężczyźni. Bogate Rzymianki posiadał własne „kosmetyczki”, którymi najczęściej były niewolnice (tzw. cosmetae). To one odpowiadały za „upiększenie” swojej pani przy pomocy cultus (makijażu, perfum, biżuterii). Szczególną wagę przykładano do perfum, które stosowano w dużej ilości – uważano, że ładny zapach to dowód zdrowia. Co ciekawe, chrześcijanki niechętnie używały perfumy, gdyż preferowały to co otrzymały od Boga1.

Rzymska kobieta niezwykle dbała o piękno swojej skóry. Tak więc wszelkie zmarszczki, piegi, plamy i skazy były ukrywane. Skóra powinna być blada, a policzki pokryte lekkim różem2, co dowodziło zdrowia kobiety. Paznokcie powinny być średniej długości z zaokrąglonymi końcówkami, tab aby nie były za długi i nie przeszkadzały w codziennych zadaniach.

Jak wyglądał jednak typowy rzymski zestaw kosmetyczny? Ten składał się m.in. z pęsety, łyżeczki oraz skrobaczki. Bardziej „luksusowe” zestawy zawierały też pilniki, szpatułki i niewielkie tłuczki, którymi można było rozdrabniać substancje kosmetyczne oraz zioła dla potrzeb leczniczych. Najczęściej wykonywano je z brązu lub z kości.

Różnego rodzaju szczypczyki czy pęsety służyły do usuwania wrastających do wnętrza oka rzęs. Skrobak mógł być używany do usuwania granulowatej narośli z wewnętrznej strony powieki. Łyżeczki z kolei służyły do aplikowania leczniczych substancji bezpośrednio do oka.

Naturalnie, aby można było się przejrzeć i ocenić swój wygląd, na toaletce znajdowało się lusterko ręczne. Rzymianie uważali, że zbyt długie przesiadywanie przed lusterkiem dowodzi słabego charakteru.

Więcej o tym jak wyglądała rzymska kosmetyczka

Jeżeli chodzi o mężczyzn – ci używali perfum, jednak w mniejszych ilościach. Mężczyzna ujrzany z lusterkiem był uważany za zniewieściałego. Godzono się na usuwanie włosów, jednak trzeba było zachować umiar – za dużo sugerowało, że Rzymianin nie był prawdziwym mężczyzną; za mało że był zbyt ordynarny.

Przypisy
  1. Tertulian, De cultu feminarum, 2.5
  2. Jak zaznaczał jednak Plutarch za dużo różu mogło być zbyt prowokacyjne. Marcjalis z kolei straszył, że zbyt duża ilość różu może się stopić na mocnym słońcu.
Źródła wykorzystane
  • Landau Marta, Skrobak do oczu, "Historia Focus", 9 września 2013
  • Stewart Susan, Cosmetics & Perfumes in the Roman World, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów