Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koszty wyszkolenia gladiatora

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca walkę gladiatorów
Mozaika ukazująca walkę gladiatorów

Koszty wyszkolenia gladiatora były bardzo duże – były to kwoty rzędu dziesiątek tysięcy sesterców. Mało która szkoła pozwoliłaby sobie, kolokwialnie mówiąc, na „jatkę”, w której życie straciłoby wielu podopiecznych. Ponadto należy podkreślić, że na arenę często wpuszczano lekarza, aby ten szybko opatrzył rannych i zapobiegł ewentualnej stałej utracie zdrowia. Lekarz następnie oceniał, który gladiator nadaje się do walki, a który po poniesionych ranach jest kaleką.

Naturalnie gladiatorzy ginęli. Do dzisiaj odkrywane są cmentarze, na których pochowano gladiatorów. Jednak mitem jest to, że kazda walka na arenie kończyła się śmiercią jednego z rywali.

Wielu gladiatorów otrzymywało wolność po wygranych walkach i co ciekawe wielu Rzymian i Rzymianek traktowało walki jako możliwość zrobienia kariery i zarobienia pieniędzy. Państwo stopniowo ograniczało ten proceder, uniemożliwiając młodym obywatelom udział w walkach. W głównej mierze chciano w ten sposób chronić młode i zdrowe pokolenie Rzymian przez hańbą i śmiercią.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów