Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koszty wyszkolenia gladiatora

Mozaika ukazująca walkę gladiatorów
Fresk ukazujący walkę gladiatorów

Koszty wyszkolenia gladiatora były bardzo duże – były to kwoty rzędu dziesiątek tysięcy sestercji. Mało która szkoła pozwoliłaby sobie, kolokwialnie mówiąc, na „jatkę”, w której życie straciłoby wielu podopiecznych. Ponadto należy podkreślić, że na arenę często wpuszczano lekarza, aby ten szybko opatrzył rannych i zapobiegł ewentualnej stałej utracie zdrowia. Lekarz następnie oceniał, który gladiator nadaje się do walki, a który po poniesionych ranach jest kaleką.

Naturalnie gladiatorzy ginęli. Do dzisiaj odkrywane są cmentarze, na których pochowano gladiatorów. Jednak mitem jest to, że kazda walka na arenie kończyła się śmiercią jednego z rywali.

Wielu gladiatorów otrzymywało wolność po wygranych walkach i co ciekawe wielu Rzymian i Rzymianek traktowało walki jako możliwość zrobienia kariery i zarobienia pieniędzy. Państwo stopniowo ograniczało ten proceder, uniemożliwiając młodym obywatelom udział w walkach. W głównej mierze chciano w ten sposób chronić młode i zdrowe pokolenie Rzymian przez hańbą i śmiercią.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów