Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótkie oszczepy – plumbatae

Plumbata
Plumbata

W rzymskim legionie wykorzystywano, poza zwykłymi oszczepami (pilum), także rodzaj krótkich oszczepów (plumbatae). Plumbata był to rodzaj rzutki około 60 cm z ołowianym obciążeniem (kulka), dzięki czemu rzutka podczas lotu była stabilna. Jej działanie było zbliżone do działania pilum z tą różnicą jednak, że można ją było rzucić znacznie dalej. Używano do tego rzemieni lub czegoś w rodzaju drewnianych ręcznych wyrzutni.

W legionie była specjalnie wydzielona grupa żołnierzy posługująca się rodzajem krótkich oszczepów, tzw. plumbatarii. O krótszym oszczepie wspomina Wegecjusz w swoim dziele „O sztuce wojskowej” (Epitoma rei militaris). Plumbatae nazywano też martiobarbuli.

Źródła wykorzystane
  • Wegecjusz, O sztuce wojskowej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów