Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótkie oszczepy – plumbatae

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Plumbatae
plumbatae

W rzymskim legionie wykorzystywano, poza zwykłymi oszczepami (pilum), także rodzaj krótkich oszczepów (plumbatae). Plumbata był to rodzaj rzutki około 60 cm z ołowianym obciążeniem (kulka), dzięki czemu rzutka podczas lotu była stabilna. Jej działanie było zbliżone do działania pilum z tą różnicą jednak, że można ją było rzucić znacznie dalej. Używano do tego rzemieni lub czegoś w rodzaju drewnianych ręcznych wyrzutni.

W legionie była specjalnie wydzielona grupa żołnierzy posługująca się rodzajem krótkich oszczepów, tzw. plumbatarii. O krótszym oszczepie wspomina Wegecjusz w swoim dziele „O sztuce wojskowej” (Epitoma rei militaris). Plumbatae nazywano też martiobarbuli.

Źródła wykorzystane
  • Wegecjusz, O sztuce wojskowej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów