Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kto mógł służyć w rzymskich legionach?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści
Rzymscy legioniści

Wielu miłośnikom filmów o tematyce rzymskiej zdumiewające mogą wydać się pomysły realizatorów, że w armii rzymskiej umieścili żołnierzy pochodzących z różnych kontynentów. Zasadą bowiem było, że w armii, czyli w legionach rzymskich, mógł służyć wyłącznie obywatel rzymski. Jednak uzyskanie obywatelstwa nie było zadaniem niemożliwym.

Przed ustawami Oktawiana Augusta nie istniały żadne ograniczenia w wyzwalaniu niewolników. Dzieci każdego wyzwolonego niewolnika rodziły się, jako osoby wolne. W czasach wojen ze sprzymierzeńcami (lata 90 -te i 80 -te p.n.e.) na podstawie wielu następujących po sobie ustaw obywatelstwo uzyskiwali kolejni mieszkańcy półwyspu Apenińskiego, wszyscy wolni mieszkańcy miast sprzymierzonych.

Już dyktator Lucjusz Korneliusz Sulla masowo wyzwalał niewolników, z których każdy naturalnie nosił imiona (praenomennomen) „Lucjusz Korneliusz”. Oktawian August wyzwolił tysiące niewolników czyniąc ich wolnymi i zaciągając ich do armii, jako wioślarzy przed wojną z Sekstusem Pompejuszem.  Wcześniej Juliusz Cezar nadawał obywatelstwo rzymskie szczególnie zasłużonym mieszkańcom sprzymierzonych krain, z których zapewne najsłynniejszym jest Antypater, ojciec Heroda Wielkiego, a co za tym idzie, również sam Herod.  Co więcej, Cezar rekrutował legionistów wśród gladiatorów, a następnie najbardziej zasłużonych żołnierzy powołał do Senatu. To naturalnie spotkało się z oporem patrycjuszy.

Cycero, chociaż sam był jednym z ostatnich ekwitów włączonych do stanu senatorskiego, żartował sobie o jednym z senatorów, który miał pochodzić z Afryki: „Nic dziwnego, że nie słyszy, przecież ma dziury w uszach”.  Dodać należy, że osobną kategorią byli zaciężni służący w kohortach pomocniczych, czyli Auxiliares w całości składający się z najemników obcego pochodzenia.

Jako, że ludzie podróżowali, Rzym przyciągał swoją wielkością, handel niewolnikami kwitł w całym ówczesnym świecie, a uzyskanie obywatelstwa było możliwe dla wielu, tak więc w praktyce w rzymskich legionach służyć obok siebie mogli ludzie pochodzący z każdej części ówczesnego świata. Jedynym ograniczeniem była zapewne przydatność w walce oceniana w trakcie szkolenia i rekrutacji.

Autor: Izabela Henning

Na podstawie: Plutarch, „Żywoty sławnych mężów – Cyceron”; Appian, „Wojny Domowe”; Cezar „Wojny Galijskie” i „Wojny Domowe”; Wegecjusz „O sztuce wojennej”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów