Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kto mógł służyć w rzymskich legionach?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści
Rzymscy legioniści

Wielu miłośnikom filmów o tematyce rzymskiej zdumiewające mogą wydać się pomysły realizatorów, że w armii rzymskiej umieścili żołnierzy pochodzących z różnych kontynentów. Zasadą bowiem było, że w armii, czyli w legionach rzymskich, mógł służyć wyłącznie obywatel rzymski. Jednak uzyskanie obywatelstwa nie było zadaniem niemożliwym.

Przed ustawami Oktawiana Augusta nie istniały żadne ograniczenia w wyzwalaniu niewolników. Dzieci każdego wyzwolonego niewolnika rodziły się, jako osoby wolne. W czasach wojen ze sprzymierzeńcami (lata 90 -te i 80 -te p.n.e.) na podstawie wielu następujących po sobie ustaw obywatelstwo uzyskiwali kolejni mieszkańcy półwyspu Apenińskiego, wszyscy wolni mieszkańcy miast sprzymierzonych.

Już dyktator Lucjusz Korneliusz Sulla masowo wyzwalał niewolników, z których każdy naturalnie nosił imiona (praenomennomen) „Lucjusz Korneliusz”. Oktawian August wyzwolił tysiące niewolników czyniąc ich wolnymi i zaciągając ich do armii, jako wioślarzy przed wojną z Sekstusem Pompejuszem.  Wcześniej Juliusz Cezar nadawał obywatelstwo rzymskie szczególnie zasłużonym mieszkańcom sprzymierzonych krain, z których zapewne najsłynniejszym jest Antypater, ojciec Heroda Wielkiego, a co za tym idzie, również sam Herod.  Co więcej, Cezar rekrutował legionistów wśród gladiatorów, a następnie najbardziej zasłużonych żołnierzy powołał do Senatu. To naturalnie spotkało się z oporem patrycjuszy.

Cycero, chociaż sam był jednym z ostatnich ekwitów włączonych do stanu senatorskiego, żartował sobie o jednym z senatorów, który miał pochodzić z Afryki: „Nic dziwnego, że nie słyszy, przecież ma dziury w uszach”.  Dodać należy, że osobną kategorią byli zaciężni służący w kohortach pomocniczych, czyli Auxiliares w całości składający się z najemników obcego pochodzenia.

Jako, że ludzie podróżowali, Rzym przyciągał swoją wielkością, handel niewolnikami kwitł w całym ówczesnym świecie, a uzyskanie obywatelstwa było możliwe dla wielu, tak więc w praktyce w rzymskich legionach służyć obok siebie mogli ludzie pochodzący z każdej części ówczesnego świata. Jedynym ograniczeniem była zapewne przydatność w walce oceniana w trakcie szkolenia i rekrutacji.

Autor: Izabela Henning

Na podstawie: Plutarch, „Żywoty sławnych mężów – Cyceron”; Appian, „Wojny Domowe”; Cezar „Wojny Galijskie” i „Wojny Domowe”; Wegecjusz „O sztuce wojennej”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów