Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kucharze królowej Kleopatry VII

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kleopatra VII
Kleopatra VII

Plutarch podaje, że kucharze królowej Kleopatry VII musieli mieć zawsze przygotowane różne zestawy dań na wypadek jakby władczynię odwiedził jej kochanek Marek Antoniusz. Plutarch twierdzi, że źródłem plotki był przyjaciel jego dziadka, któremu pozwolono zwiedzić kuchnię królowej w pałacu w Aleksandrii.

Mężczyzna ujrzeć miał osiem dzików w różnych stadiach pieczenia na rożnie. Podejrzewał początkowo, że taka ilość pożywienia przeznaczona jest na dużą okazję. Okazało się jednak, że królowa przyjmuje jedynie dziesięciu biesiadników, a w tym Antoniusza. Nie wiedząc, kiedy kochanek zawoła, żeby podano do stołu, kucharz przygotowywał ciągle na nową tę samą potrawę, żeby podać gościom doskonale upieczone mięso w momencie wezwania.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów: Antoniusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów