Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kursywa rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tablica nagrobna byłego niewolnika o imieniu Titus Flavius Verus, który po uzyskaniu wolności pełnił rolę administracyjną
Tablica nagrobna byłego niewolnika o imieniu Titus Flavius Verus, który po uzyskaniu wolności pełnił rolę administracyjną

Na widoczny na zdjęciu nagrobek natknąłem się w muzeum Fitzwilliam w Cambridge. Pełny łaciński tekst brzmi: D(is) M(anibus) / T(ito) Fl(avio) Vero Aug(usti) / lib(erto) tab(ulario) rat(ionis) / aquarior(um) co(n)/iugi bene me/renti Octa/via Thetis fecit.

Jest to tablica nagrobna byłego niewolnika o imieniu Titus Flavius Verus, który po uzyskaniu wolności pełnił rolę administracyjną. Została wykonana na zlecenie żony o imieniu Octavia Thetis.

Od razu przykuł moją uwagę niecodzienny kształt liter M, N i A. Kreski ukośne, zamiast łączyć się na swoich końcach u góry, są połączone poprzez rozpoczęcie lewej odnogi od środka prawej. W przypadku litery A, kreska pozioma jest również skierowana od prawej strony w lewy dół. Można też zauważyć, że litery F oraz L są zaokrąglone.

Jest to przykład kursywy rzymskiej, alfabetu pisanego i używanego od czasów późnej republiki (I wiek p.n.e.). Starsza kursywa rzymska była używana do III wieku n.e. i została zastąpiona przez młodszą kursywę rzymską, którą używano do VII wieku n.e. i wpłynęła na powstanie pism średniowiecznych na terenach dawnego imperium, w tym małych liter które używamy w naszych czasach.

To potoczne pismo było używane głównie przy zapisie odręcznym i było stosowane przez wszystkie warstwy społeczne: od rachunków kupieckich, przez naukę łaciny w szkołach, aż do rozkazów wydawanych przez cesarzy. Nie było to jednak pismo ustandaryzowane i powyższe przykłady liter mogły różnić się od siebie, zależnie od charakteru pisma autora.

Od razu można zobaczyć, że zapis odręczny wymaga dużej uwagi aby móc go odszyfrować. Dogłębnej analizy kursywy rzymskiej podjął się m. in. Henry Bartlett Van Hoesen, który w 1915 roku na potrzeby pracy doktorskiej wydał książkę Roman Cursive Writing.

Jeżeli zainteresuje kogoś jak nasz alfabet ewoluował przez wieki, polecam książkę Zarys Dziejów Pisma Łacińskiego autorstwa Aleksandra Gieysztora (rok wydania 1973), która opisuje jak ukształtował się alfabet łaciński, jakie miał formy oraz jak zmieniał się na przestrzeni dziejów, aż do czasów nowożytnych.

Autor: Jakub Bajkowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów