Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łatwe zdobycie Rzymu przez Galów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Łupy Brennusa, obraz autorstwa Paula Jamina
Łupy Brennusa, obraz autorstwa Paula Jamina

Zdobycie Rzymu przez Galów w roku 390 p.n.e. w historiografii rzymskiej jawiło się jako jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Rzymu. Miasto zdobyć miało plemię Galów, które najprawdopodobniej poszukiwało nowych ziem lub też po prostu grupa galijskich najemników szukająca nowych zdobyczy.

Co interesujące, po tym jak rzymska armia została pobita nad rzeką Alią, Galowie nie ruszyli od razu na Rzym, gdyż byli zdziwieni swoim łatwym zwycięstwem. Nie spodziewający się oblężenia Rzymianie zignorowali informacje od pewnego plebejusza o przydomku Caedicius (przydomek znaczył „wieszczący nieszczęścia”), który ostrzegał o pochodzie Galów, pod wodzą Brennusa, na miasto. Jak się okazało, zignorowanie ostrzeżeń oznaczało zdobycie miasta przez Galów.

Finalnie, przed Galami uchroniło się jedynie święte wzgórze Rzymu – Kapitol – a Galów pokonał i wypędził zwycięski rzymski dowódca i bohater  Kamillus.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów