Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu
Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu

Liczący 2000 lat model dwukołowego rzymskiego rydwanu – biga, zaprzężonego w dwa konie. Obiekt znajduje się w The British Museum i odkryty został w latach 90. XIX wieku na Tybrze. Do naszych czasów nie zachowała się postać woźnicy oraz jeden z koni.

Jak się okazuje artefakt dał nam więcej informacji o tym, jak rydwany były skonstruowane, aby zachować optymalną wydajność. Najważniejsze w wyścigu rydwanów było zapobiegnięcie jego zniszczeniu przy dużych prędkościach. Koła zrobione były z głównie z drewna oraz wzmocnione klejem zwierzęcym i elementami skórzanymi. Kluczem tutaj było dodanie do prawego koła obręczy z żelaza, tak aby koło nie pękło przy dużym naporze całego rydwany na koło, przy skręcie w lewo.

Według badaczy tego typu rydwan ważyć mógł około 25-30 kg, a średnica koła wynosić mogła około 65 cm.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów