Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu
Liczący 2000 lat model rzymskiego rydwanu

Liczący 2000 lat model dwukołowego rzymskiego rydwanu – biga, zaprzężonego w dwa konie. Obiekt znajduje się w The British Museum i odkryty został w latach 90. XIX wieku na Tybrze. Do naszych czasów nie zachowała się postać woźnicy oraz jeden z koni.

Jak się okazuje artefakt dał nam więcej informacji o tym, jak rydwany były skonstruowane, aby zachować optymalną wydajność. Najważniejsze w wyścigu rydwanów było zapobiegnięcie jego zniszczeniu przy dużych prędkościach. Koła zrobione były z głównie z drewna oraz wzmocnione klejem zwierzęcym i elementami skórzanymi. Kluczem tutaj było dodanie do prawego koła obręczy z żelaza, tak aby koło nie pękło przy dużym naporze całego rydwany na koło, przy skręcie w lewo.

Według badaczy tego typu rydwan ważyć mógł około 25-30 kg, a średnica koła wynosić mogła około 65 cm.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów