Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Ludzkie latarnie” – mroczna praktyka starożytnego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludzkie latarnie
Ludzkie latarnie

Brutalność i okrucieństwo często kojarzą się ze starożytnym Rzymem, a jednym z najbardziej przerażających zwyczajów był zwyczaj wykorzystywania skazańców jako „ludzkich latarni”. Jak wyglądał ten okrutny sposób karania i co mówi o mentalności rzymskiego imperium? O tym w poniższym artykule.

Chociaż starożytny Rzym kojarzy się przede wszystkim z potęgą wojskową, kulturą i architekturą, to nie brakowało w nim również brutalnych praktyk. Jednym z najstraszniejszych zwyczajów, które miały miejsce za czasów cesarza Nerona, było wykorzystywanie skazańców do pełnienia roli „ludzkich latarni”. Ten okrutny sposób karania polegał na tym, że skazańcy byli smarowani smołą lub olejem, a następnie zapalani, aby pełnić funkcję oświetlenia ulic w nocy. Zjawisko to, choć wciąż budzi grozę, jest przykładem szokującej brutalności i chęci zastraszania obywateli.

Neron, znany z okrutnych prześladowań i represji, wpadł na pomysł wykorzystania skazańców jako źródła oświetlenia na ulicach Rzymu. Smarowani smołą i zapaleni, pełnili oni rolę „żywych latarni”, a ich cierpienie było nie tylko środkiem odstraszającym dla ludności, ale także pokazem brutalnej władzy cesarskiej. Takie egzekucje miały również wymiar publiczny – były pokazywane całemu miastu, a tym samym miały na celu utrzymanie porządku poprzez zastraszanie i pokazanie, że władza cesarza jest absolutna i niepodważalna.

Zjawisko to miało miejsce w czasach Nerona, który – oprócz prześladowania chrześcijan – nie wahał się stosować takich okrutnych form kary. Skazańcy, którzy byli wykorzystywani w tej brutalnej praktyce, mieli na sobie łańcuchy, a ich cierpienie było uwieczniane przez Rzymian jako przykład karania wrogów państwa. Były to wydarzenia, które, mimo swego makabrycznego charakteru, odbywały się na oczach całego społeczeństwa, co miało na celu zademonstrowanie siły i władzy cesarza.

Chociaż ta forma egzekucji wydaje się być częścią najciemniejszych kart historii, to jej zapis w źródłach historycznych pozostaje świadectwem brutalności władzy w starożytnym Rzymie. Warto pamiętać, że takie metody były stosowane w bardzo ograniczonym czasie i w specyficznych okolicznościach, jednak pozostają one jedną z najbardziej przerażających i niehumanitarnych praktyk w historii starożytnego świata.

„Ludzkie latarnie” to przestroga przed zbyt dużą koncentracją władzy w rękach jednostki i ukazuje ciemniejszą stronę rzymskiej potęgi. Dziś, z perspektywy czasu, tego rodzaju praktyki pozostają jednymi z najbardziej przerażających i tragicznych wydarzeń w dziejach ludzkości. Oczywiście, nie były one powszechne, ale ich zapis w historii jest dowodem na to, jak wielką cenę płacili nie tylko wrogowie Rzymu, ale także zwykli obywatele, których los mógł zostać przypieczętowany przez cesarską decyzję.

Autor: Aleksandra Mszańska
Źródła wykorzystane
  • Tacyt, Cornelius, Annales, tłum. Henryk Kowalski, Wydawnictwo Znak, Kraków 2005
  • Suetoniusz, Gaius, Żywoty Cezarów, tłum. Tadeusz Zieliński, Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 1956.
  • Dionizjusz z Halikarnasu, Historia Rzymu, tłum. Jerzy Kowalski, Wydawnictwo Antyk, Warszawa 2001.
  • Seneka, Lucjusz Anneusz, Listy moralne do Lucyliusza, tłum. Julian Łanowski, Wydawnictwo Aureus, Warszawa 2004.
  • McIntosh, Fiona, Nero: The End of a Dynasty, Thames & Hudson, 2006.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów