Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łupy greckie Rzymian

Łupy greckie Rzymian
Łupy greckie Rzymian

Wraz z podbojami Republiki Rzymskiej pod koniec II wieku i w całym I wieku p.n.e. do Rzymu i Italii zaczęły masowo spływać w formie łupów dzieła sztuki greckiej z obrębu Morza Śródziemnego. Zwycięzcy wodzowie chcieli w ten sposób uświetnić swoje triumfy oraz udekorować miasto.

Dzieła sztuki umieszczano w świątyniach, portykach oraz bazylikach, które z czasem przemienione zostały w wielkie muzea sztuki greckiej. W ten sposób przetransportowano np. Atenę Fidiasza, Zeusa Myrona, Afrodytę oraz Aresa Skopasa, czy też Monument Granikosu Lizypa.

Z czasem żądza posiadania świetnych dzieł greckich przeniosła się ze sfery publicznej do prywatnej. Znamienite rody rzymskie zaczęły masowo starać się o wszelkie dzieła kultury greckiej, aby w tym samym upiększyć swój dobytek. W ten sposób zrodziła się pasja do kolekcjonerstwa wśród elit rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Brillowski Wojciech, O kolekcjonerstwie sztuki greckiej w Rzymie u schyłku republiki i w początkach pryncypatu, s.163. [w.] Kostuch Lucyna, Ryszewska Katarzyna (red.), Zbytek i ubóstwo w starożytności i średniowieczu, Kielce 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów