Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marek Aureliusz jako młodzieniec

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Aureliusz jako młodzieniec
Marek Aureliusz jako młodzieniec

Rzymskie marmurowe popiersie ukazujące Marka Aureliusza jako młodzieńca. Obiekt datowany na II wiek n.e.

Jako, że Marek wywodził się z arystokratycznego rodu jego kariera była świetlana i mógł mierzyć nawet w najwyższe urzędy państwowe. Od wieku dosłownie chłopięcego obejmował coraz to wyższe stanowiska. Na niezwykle roztropnego, poważnego i pracowitego chłopca zwrócił uwagę cesarz Hadrian. Mianował on w wieku 8 lat Marka kapłanem starożytnego kolegium Saliów, kapłanów Marsa.

Chłopiec sprawnie recytował z pamięci modły sprzed wieków, których w tym czasie prawie nikt już nie rozumiał. Hadrian nazywał go żartobliwie „Najprawdziwszym” (Verissimus), prawdopodobnie z tego względu, że Marek brzydził się kłamstwa. Marek Aureliusz osiągnąwszy 15 rok życia przywdział togę męską, by 2 lata później zostać adoptowany przez Antoninusa Piusa.

Biografia Marka Aureliusza

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów