Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Medyk Antoniusz Musa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoniusz Musa
Antoniusz Musa | Zdjęcie: Wellcome Images / Library reference: ICV No 4389 / Photo number: V0004186 | Na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International

W czasach pierwszego cesarza – Oktawiana Augusta – wielkie uznanie samego princepsa zdobył medyk, niejaki Antoniusz Musa. Zastosował on, w roku 23 p.n.e., rewolucyjną metodę leczenia – odmienną od pozostałych lekarzy – a mianowicie zimne kompresy/kąpiele, czym uleczył ciężko chorego cesarza.

Cesarz cierpiał na ropień wątroby lub dur brzuszny. Od tego czasu medyk był niezwykle sławny. Antoniusz Musa był greckim wyzwoleńcem o specjalizacji botanicznej i lekarskiej. Co ciekawe, jego brak – Euforbus – pełnił rolę nadwornego medyka u króla Numidii – Juby II.

Oktawian August, za zasługi,  zaliczył Antoniusza do stanu ekwitów, a senat nakazał wystawić mu pomnik. To jednak nie wszystko – wszyscy lekarze zostali zwolnieni z płacenia podatków.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów