Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Medyk Antoniusz Musa

Antoniusz Musa
Wellcome Images / Library reference: ICV No 4389 / Photo number: V0004186 | Na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International

W czasach pierwszego cesarza – Oktawiana Augusta – wielkie uznanie samego princepsa zdobył medyk, niejaki Antoniusz Musa. Zastosował on, w roku 23 p.n.e., rewolucyjną metodę leczenia – odmienną od pozostałych lekarzy – a mianowicie zimne kompresy / kąpiele, czym uleczył ciężko chorego cesarza. 

Cesarz cierpiał na ropień wątroby lub dur brzuszny. Od tego czasu medyk był niezwykle sławny. Antoniusz Musa był greckim wyzwoleńcem o specjalizacji botanicznej i lekarskiej. Co ciekawe, jego brak – Euforbus – pełnił rolę nadwornego medyka u króla Numidii – Juby II.

Oktawian August, za zasługi,  zaliczył Antoniusza do stanu ekwitów, a senat nakazał wystawić mu pomnik. To jednak nie wszystko – wszyscy lekarze zostali zwolnieni z płacenia podatków.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów