Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mikołaj z Damaszku pisał o czasach sobie współczesnych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Juliusza Cezara, Mark James Miller
Portret Juliusza Cezara, Mark James Miller

Mikołaj z Damaszku był jednym z nielicznych historyków starożytnych, który pisał o czasach sobie współczesnych. Jego dzieła przetrwały w niewielkiej części. Jego relacja o przygotowaniach do zabójstwa Cezara i plotkach, jakie wówczas krążyły, brzmi następująco.

Spiskowcy nigdy nie spotykali się otwarcie, za każdym razem w domu innego z nich. Jak podaje Mikołaj, plany były rozmaite.

Rozważano jak i gdzie uderzyć. Jedni proponowali uderzyć na niego kiedy będzie poruszał się po via Sacra, jako, że często tamtędy przechodził. Inni proponowali czas komicjów, gdyż musiał on przejść przez most i planowano, by zepchnąć Cezara z mostu. Jeszcze inni proponowali, aby zaatakować go podczas igrzysk z udziałem gladiatorów, którzy byli zawsze pod ręką, ponieważ wówczas widok uzbrojonych ludzi nie wzbudziłby żadnych podejrzeń. Większość jednak skłaniała się do zdania, że powinno się zabić go na posiedzeniu senatu, gdyż wówczas prawdopodobnie będzie on sam bez straży. Nie wpuszczano bowiem na posiedzenia nie będących członkami senatu, zaś wielu senatorów należało do spisku i miało ukryte miecze pod togami. Ten plan wykonano. Cezar osobiście ustalił pewien dzień na posiedzenie senatu.

Po zabójstwie krążyły różne plotki. Byli tacy którzy sądzili, że cały senat był zamieszany w spisek, a armia czeka w podorędziu. Ktoś rozpuścił pogłoskę, że senat został zmasakrowany przez gladiatorów, inni, że Cezar został zamordowany, a jego armia poczęła grabić miasto. Jak podaje Mikołaj, „nic pewnego nie można było usłyszeć, ponieważ wszędzie dookoła trwała nieprzerwana wrzawa, dopóki ludzie nie ujrzeli zabójców i Marek Brutus próbował powstrzymać krzyki i napominać lud, aby był dobrej myśli, gdyż nie miało miejsce żadne zło”. Brutus twierdził, że oto zgładzili tyrana.

Źródła wykorzystane
  • Mikołaj z Damaszku, Żywot Augusta, 23-25

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów