Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mityczne gorgony

Gorgona
Gorgona

Zgodnie z przekazem Ulpiana, wielkiego rzymskiego jurysty, mityczne gorgony – groźne siostry o przerażającym wyglądzie, które przedstawiane były jako postaci skrzydlate, ze szponami, ostrymi kłami i włosami w postaci jadowitych węży – zamieszkiwały Afrykę. 

Zabijały każdą napotkaną osobę siłą podmuchu z ust lub spojrzeniem. Rzymianie mieli według Ulpiana styczność z tymi tajemniczymi kreaturami podczas wojny z Jugurtą, królem Numidii w latach 107-106 p.n.e.

Niektórzy żołnierze, próbujący zabić jedną z nich przeprowadzając szarżę z mieczem w ręku, ginęli od zabójczego spojrzenia gorgony. Taka sytuacja powtarzała się póki jeden z numidyjskich jeźdźców nie zabił stwora przy pomocy oszczepu. Następnie zwycięski jeździec przywiózł ciało gorgony do swojego wodza Mariusza.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World’s Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów