Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Modele Rzymian do projektowania budowli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w Niha w Libanie
Marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w Niha w Libanie.

W procesie projektowania i konstrukcji budowli starożytni Rzymianie stosowali wyskalowane modele, które pomagały zaprojektować budynki i przedstawić ich ostateczną formę zleceniodawcom.

Nie były one jednak podstawowym narzędziem architektów, a raczej pomagały wyobrazić sobie budowniczym bardziej skomplikowane bryły. Tego typu modele były niewielkich rozmiarów – od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i najprawdopodobniej ich większość była wykonana z drewna, dlatego nie zachowały się one do naszych czasów. Do dziś istnieją jednak kamienne rzymskie makiety.

Najlepiej zachowanym przykładem takiego modelu jest marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w skali 1:24 odkryta niedaleko świątyni, którą reprezentuje – w Niha w Libanie. O jej roboczym charakterze świadczą inskrypcje wyryte na przedmiocie, oznaczające wymiary rzeczywistej budowli w stopach. Podobny model znaleziono w Ostii; zaprezentowano na nim dwa alternatywne warianty kolumnady. Prawdopodobnie oba przykłady wyposażone były w zdejmowaną drewnianą nadbudowę pozwalającą zajrzeć do wnętrza.

Autor: Dominik Stachowiak
Źródła wykorzystane
  • Taylor, R., 2003, Roman builders: a study in architectural process, Cambridge, University Press, 32-36.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów