Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Modele Rzymian do projektowania budowli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w Niha w Libanie
Marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w Niha w Libanie.

W procesie projektowania i konstrukcji budowli starożytni Rzymianie stosowali wyskalowane modele, które pomagały zaprojektować budynki i przedstawić ich ostateczną formę zleceniodawcom.

Nie były one jednak podstawowym narzędziem architektów, a raczej pomagały wyobrazić sobie budowniczym bardziej skomplikowane bryły. Tego typu modele były niewielkich rozmiarów – od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i najprawdopodobniej ich większość była wykonana z drewna, dlatego nie zachowały się one do naszych czasów. Do dziś istnieją jednak kamienne rzymskie makiety.

Najlepiej zachowanym przykładem takiego modelu jest marmurowa miniatura podium i schodów świątyni w skali 1:24 odkryta niedaleko świątyni, którą reprezentuje – w Niha w Libanie. O jej roboczym charakterze świadczą inskrypcje wyryte na przedmiocie, oznaczające wymiary rzeczywistej budowli w stopach. Podobny model znaleziono w Ostii; zaprezentowano na nim dwa alternatywne warianty kolumnady. Prawdopodobnie oba przykłady wyposażone były w zdejmowaną drewnianą nadbudowę pozwalającą zajrzeć do wnętrza.

Autor: Dominik Stachowiak
Źródła wykorzystane
  • Taylor, R., 2003, Roman builders: a study in architectural process, Cambridge, University Press, 32-36.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów