Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moneta Cecylii Pauliny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Cecylii Pauliny
Moneta Cecylii Pauliny | Zdjęcie: NumisBids, LLC

Rzymska moneta Cecylii Pauliny, żony cesarza Maksymina Traka (panował 235-238 n.e.). Srebrny denar posiada wytłoczony napis DIVA PAULINA, a sama moneta wybita była już po jej śmierci (ok 235-236 n.e.).

Nie posiadamy praktycznie żadnych informacji o życiu cesarzowej. Jej współżycie z Maksyminem zapewne było poprawne, jednak istnieje przekaz od Jana Zonarasa (kronikarz bizantyński z XII wieku), jakoby cesarzowa została zamordowana na zlecenie męża. Twierdzenie to jednak wydaje się być fałszem, gdyż została na jego polecenie ubóstwiona po śmierci.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów