Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moneta Cecylii Pauliny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Cecylii Pauliny
Moneta Cecylii Pauliny | Zdjęcie: NumisBids, LLC

Rzymska moneta Cecylii Pauliny, żony cesarza Maksymina Traka (panował 235-238 n.e.). Srebrny denar posiada wytłoczony napis DIVA PAULINA, a sama moneta wybita była już po jej śmierci (ok 235-236 n.e.).

Nie posiadamy praktycznie żadnych informacji o życiu cesarzowej. Jej współżycie z Maksyminem zapewne było poprawne, jednak istnieje przekaz od Jana Zonarasa (kronikarz bizantyński z XII wieku), jakoby cesarzowa została zamordowana na zlecenie męża. Twierdzenie to jednak wydaje się być fałszem, gdyż została na jego polecenie ubóstwiona po śmierci.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów