Moneta rzymska ukazująca kulę ziemską wraz z berłem i sterem
Moneta rzymska (denar) z okresu republiki (76 p.n.e.) ukazująca kulę ziemską wraz z berłem i sterem. Obiekt wybito na polecenie Gnejusza Lentulusa.
Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.
Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.
Moneta rzymska (denar) z okresu republiki (76 p.n.e.) ukazująca kulę ziemską wraz z berłem i sterem. Obiekt wybito na polecenie Gnejusza Lentulusa.
Moneta cesarza Tytusa z wizerunkiem opancerzonego słonia, która wybita została z okazji igrzysk zorganizowanych na cześć zakończenia budowy Koloseum. Obiekt datowany jest na rok 80 n.e.
Moneta rzymska wybita na cześć zwycięstwa Oktawiana Augusta, nad Markiem Antoniuszem i Kleopatrą, w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e. Na awersie uwieczniono Oktawiana i jego przyjaciela oraz wodza Marka Agrypę. Na rewersie znajduje się krokodyl przypięty do gałązki palmowej, co symbolizuje przyłączenie Egiptu do Rzymu.
Srebrny denar cesarza Trajana ze 107-108 roku n.e., który miał na celu uczczenie zwycięskich wojen dackich. Na rewersie widoczne jest trofeum (tzw. tropajon) zwycięstwa w postaci pnia drzewa ozdobionego zdobytą zbroją i uzbrojeniem wroga.
Rzymski denar ukazujący na rewersie Amora ujeżdżającego delfina, a na awersie Neptuna, boga mórz. Srebrna moneta datowana jest na I wiek p.n.e.
Złoty aureus Marka Juniusza Brutusa, jednego z morderców Juliusza Cezara. Obiekt datowany na 43-42 rok p.n.e. Artefakt znajduje się w The British Museum.
Denar rzymski ukazujący dyktatora Lucjusza Korneliusza Sullę. Obiekt datowany jest na rok około 54 p.n.e., więc wykonany został pośmiertnie (Sulla zmarł w roku 78 p.n.e.). Artefakt znajduje się w The British Museum w Londynie.
Rzymska złota moneta (aureus) ukazująca z jednej strony cesarza Wespazjana, a z drugiej świątynię Westy z czterema kolumnami i trzema posągami.
Złota moneta Maksencjusza z czasów panowania w latach 306-312 n.e. Maksencjusz, który był synem Maksymiana, nie był uwzględniony w systemie tetrarchii. Władzę otrzymał z rąk pretorian.