Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Moralia – zbiór tekstów Plutarcha

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca pożywienie
Rzymska mozaika ukazująca pożywienie

Plutarch z Cheronei (ok. 50 – ok. 125 n.e.) to grecki historyk, którego najsłynniejszym dziełem są zbiory żywotów słynnych postaci świata antycznego – tzw. Żywoty sławnych mężów. Do naszych czasów zachowały się także pozostałe jego mowy i treści, które zebrano pod nazwą Moralia.

W ich skład łącznie wchodzi 78 pism zachowanych w całości i kilkadziesiąt częściowo. Teksty te są o tyle istotne, że opowiadają wiele szczegółów z życia Greków i Rzymian, które jak się okazują są ponadczasowe. Świetnym przykładem jest poniższe stwierdzenie odnośnie odżywiania się:

Nie ma sensu kłócić się z żołądkiem, ponieważ nie ma on uszu. Najlepszym sposobem kontrolowania ilości tego, co jemy, jest ścisłe monitorowanie jakości tego, co jemy1.

Plutarch, De tuenda sanitate praecepta, 18

Pełny zbiór tekstów „Moralia” w języku angielskim

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z jezyka angielskiego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów