Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mowa Cycerona w obronie Kwintusa Ligariusza

Cyceron
Cyceron

W roku 46 p.n.e. Cyceron podjął się obrony Kwintusa Ligariusza, oskarżonego przez Kwintusa Tuberona o zdradę stanu (perddellio), a dokładniej rzecz ujmując o wrogość wobec Cezara. 

Wcześniej Kwintus Ligariusz był zwolennikiem Pompejusza. Brał udział w porażce „Pompejańczyków” w bitwie pod Tapsus. Następnie został pochwycony w afrykańskim mieście Hadrumetum (obok obecnej Susy, w Tunezji). Cezar darował mu winę, jednak zakazał powrotu do Italii. Finalnie jednak został oskarżony o spiskowanie.

W trakcie rozprawy, pewny siebie Cezar pozwolił na przemowę obrończą Cycerona – znaną jako Pro Ligario. Tak tę sytuację przekazał nam Plutarch z Cheronei:

[…] a kiedy Cyceron podjął się obrony Ligariusza, Cezar miał podobno powiedzieć do swoich przyjaciół: „Cóż szkodzi po dłuższej przerwie posłuchać znów mowy Cycerona? Tamten i tak jest już dawno osądzony jako nikczemnik i wróg.” Kiedy jednak Cyceron zaczął przemawiać, od razu wywarł silne wrażenie. W miarę jak dalej mówił, wzbudzając coraz to inne uczucia i coraz większy zachwyt, twarz Cezara zaczęła się mienić i ujawniać nurtujące go uczucia. Wreszcie, gdy mówca wspominał o zmaganiach pod Farsalos, Cezar przestał nad sobą panować, z rąk wypadły mu jakieś pisma. Ostatecznie, zniewolony mową, darował winę oskarżonemu.

Plutarch, Żywot Cycerona, 35, 5-6

Jak widać więc, Cyceron mimo ciężkich czasów i pełnej władzy Cezara, wciąż był w stanie decydować swoimi przemowami o losach innych i przekonać do swojego zdania nawet samego Juliusza Cezara.

Kwintus Ligariusz, po zwycięskiej mowie Cycerona otrzymał pozwolenie na powrót do Rzymu. Mimo łaskawości Cezara, wciąż pałał do niego nienawiścią i zaangażował się w spisek na jego życie. Z powodu choroby nie wziął jednak udziału w mordzie na Cezarze w roku 44 p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cycerona, 35

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów