Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzecha

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzecha
Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzecha

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca mysz jedzącą orzecha. Obiekt znajduje się w Muzeach Watykańskich i datowany jest na czas rządów cesarza Hadriana (117-138 n.e.)

Mozaika została wykonana niezwykle żmudną i precyzyjną metodą opus vermiculatum. Artyści tworząc mozaikę układali bardzo małe i blisko ułożone tesserae (fragmenciki materiału), aby ukazać prawidłowe kolory oraz kontury. W tym dziele sztuki widzimy dodatkowo, że artyście udało się wprowadzić cieniowanie, co daje piękny efekt realizmu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów