Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Nieznane fakty)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Niezwykła legenda o powstaniu Wyspy Tybrowej

Wyspa Tybrowa to jeden z najbardziej malowniczych zakątków w Rzymie. Brak samochodów, zieleń i szum wody – to miejsce o nieco małomiasteczkowym uroku, gdzie nawet w szczycie sezonu turystycznego można wytchnąć od zgiełku miasta.

Wyspa Tybrowa

O Forma Urbis słów kilka

Nikt nie ma wątpliwości, że Rzym to duże miasto. Było duże już w starożytności i jak dzisiejsze miasta są podzielone na dzielnice, tak Rzym był podzielone na tzw. regiones. Za czasów Oktawiana Augusta Wiecznie Miasto liczyło ich 14. Każda z nich miała oddzielną administrację, aby ułatwić zarządzanie całym miastem. Co nie było łatwe, za cesarza Konstantyna I Wielkiego Rzym liczył bowiem 322 ważnych skrzyżowań, oraz ulice w liczbie 423.

Rekonstrukcja fragmentu Forma Urbis z widownią Teatru Pompejusza

Uryna w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie mocz był wszechstronnym i cennym towarem, który miał wiele zastosowań, od medycyny, przez czyszczenie, po produkcję. Podczas gdy niektóre z tych zastosowań współcześnie mogą wydawać się dziwne lub nawet odrażające, ważne jest, aby pamiętać, że Rzymianie byli wykwalifikowanymi i zaradnymi ludźmi, którzy wykorzystywali wszystkie dostępne im zasoby.

Publiczna latryna w antycznym Rzymie

Dlaczego Rzymianie używali „krzywych” kości do gry?

Dwóch badaczy starożytnych przedmiotów wierzy, że prawdopodobnie rozwiązało zagadkę, dlaczego ludzie żyjący w czasach Cesarstwa Rzymskiego używali w swoich grach „krzywych” kostek. W swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences, Jelmer Eerkens i Alex de Voogt opisują swoje badania nad kośćmi.

Rzymskie kości do gry

Kuropatwy w świecie Rzymian

Antyczni Rzymianie bardzo cenili sobie mięso kuropatw. Kuropatwa była jednak drogim ptakiem. Wspomina o tym Marcjalis w swoich „Epigramach”, który przekazuje, że pozwolić sobie na nie mogli jedynie bogacze.

Kuropatwa na rzymskiej mozaice

Maski teatralne w starożytności

Jedynym antycznym źródłem informacji o maskach, które wykorzystywano w starożytności, w czasie występów teatralnych jest Juliusz Polluks, grecki naukowiec z III wieku n.e., który napisał dzieło Onomasticon. W swoim dziele wymienia on łącznie 44 różne maski komiczne, które można było użyć w czasie przedstawienia.

Mozaika rzymska ukazująca maski teatralne

Kursywa rzymska

Na widoczny na zdjęciu nagrobek natknąłem się w muzeum Fitzwilliam w Cambridge. Pełny łaciński tekst brzmi: D(is) M(anibus) / T(ito) Fl(avio) Vero Aug(usti) / lib(erto) tab(ulario) rat(ionis) / aquarior(um) co(n)/iugi bene me/renti Octa/via Thetis fecit.

Tablica nagrobna byłego niewolnika o imieniu Titus Flavius Verus, który po uzyskaniu wolności pełnił rolę administracyjną

Najdalej wysunięta część Imperium Rzymskiego

Po usłyszeniu hasła „najdalsza część Imperium rzymskiego” większość z nas pomyśli zapewne o dzikiej Brytanii lub zdobytej na moment przez Trajana Mezopotamii. Jednak współczesne odkrycia pokazały, że prawda może być inna i bardzo zaskakująca. Mowa tu o rzymskim garnizonie na niepozornych arabskich wyspach – ponad 3900 km od samego Rzymu.

Wyspy Farasan

Śmierć cesarza Augusta

W starożytnym Rzymie brutalna, gwałtowna śmierć panującego była wpisana w logikę władzy do tego stopnia, że dzisiaj często powraca stwierdzenie, że w istocie zawód „cesarz” był najbardziej niebezpieczną profesją świata. Z dwunastu cesarzy zmarłych w I wieku naszej ery, tylko czterech wyzionęło ducha w sposób naturalny. Morderstwo jako sposób zmiany władzy było taką oczywistością, że naturalny zgon zawsze budził podejrzenia i był źródłem domysłów, czy aby na pewno nikt się doń nie przyczynił.

Rzeźba rzymska ukazująca Oktawiana Augusta

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów