Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Nieznane fakty)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Fossa Neronis – kanał Nerona między Puteoli a Rzymem

Za panowania Nerona (54-68 n.e.) pojawił się plan przekopania długiego na 257 km kanału wodnego z jeziora Awerneńskiego, w okolicach Puteoli (Pozzuoli), do okolic Rzymu. Pomysł miał na celu zabezpieczenie dostaw zboża do stolicy, gdyż często statki rozbijały się na ostatnim odcinku między Puteoli a Rzymem. Powstały za rządów Klaudiusza (41-54 n.e.) nowy port u ujścia Tybru powodował, że wiele jednostek było spychanych przez sztorm na wybudowane wały i umocowania.

Jezioro Awerneńskie

Dąb w kulturze starożytnych Rzymian

Przy okazji trwających ciągle igrzysk olimpijskich warto wspomnieć, że rośliną, która bezpośrednio kojarzy się z życiem codziennym antycznych Rzymian jest wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis). Obraz zwycięzcy olimpiady to postać człowieka z dumnie uniesioną głową, na której widnieje wieniec z wawrzynu, ozdobny laurowymi liśćmi. A co jeśli nasze wyobrażenie mijałoby się z prawdą i zamiast charakterystycznych lancetowatych liści widzielibyśmy zdobiące jego skroń pierzastowrębne liście dębu?

Moneta ukazująca cesarza Galby z corona civica na głowie

O wierności małżeńskiej

W antycznym Rzymie znanych jest wiele przykładów wierności małżeńskiej. Często gdy umierała jedna ze stron, druga w geście rozpaczy często odbierała sobie życie.

Elisabetta Sirani, Porcja raniąca sobie udo

Gdzie pochowano Nerona?

Wszyscy pamiętamy ze szkoły podstawowej zakończenie powieści „Quo Vadis?” H. Sienkiewicza, w którym utrwalił on w literaturze kres życia cesarza Nerona, opierając się na relacji starożytnego historyka Swetoniusza:

Popiersie cesarza Nerona. Obiekt znajduje się w Rzymie, w Muzeaach Kapitolińskich

Dekret zwalniający z podatku i podpis Kleopatry VII?

Czy do naszych czasów zachował się jakiś dokument lub praca, których autorką była Kleopatra VII? Według późniejszych źródeł arabskich ostatnia królowa Egiptu poza urodą wyróżniała się także inteligencją i szeroką wiedzą. Była ponoć autorką dzieł o medycynie, farmacji, toksykologii czy kosmetyce. Naturalnie jednak żadna z prac nie zachowała się do naszych czasów. Posiadamy jednak inny bardzo ciekawy materiał archeologiczny.

Dekret zwalniający z podatku Publiusza Kanidiusza Krassusa

Neron – organista

Kiedy Ktesibios, aleksandryjski matematyk z III w. p.n.e. konstruował swoje hydraulis, pierwsze w dziejach organy wodne, z pewnością nikt nie wróżył mu wielkich sukcesów. Instrument, będący w zamyśle syringą o mechanicznym zadęciu, z początku funkcjonował jedynie jako techniczna ciekawostka. Wystarczył jednak upływ dwóch wieków, by muzyka płynąca z metalowych piszczałek zrobiła śródziemnomorską karierę – o muzyce organowej z aprobatą wspomina już sam Cyceron (Tusc. III. 43).

Hydraulis na rzymskiej mozaice

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów