Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ojcobójstwo było surowo karane w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poena cullei
Poena cullei

W Rzymie za jedno z najbardziej niegodziwych społecznie przestępstw uchodziło ojcobójstwo. Kara za taki występek w łacinie brzmiała: poena cullei.

Najwcześniejszy znany nam zapis wymierzania tej kary pochodzi z około 100 roku p.n.e. Polegać ona miała na tym, że osoba skazana na poena cullei była zaszywana w skórzanym worku ze zwierzętami, a następnie wrzucana do morza lub rzeki. Kara ta była wykorzystywana już za Tarkwiniusza Pysznego w związku ze zbrodniami religijnymi. W okresie późniejszym karę stosowano niemal wyłącznie za morderstwa popełnione na osobach krewnych. Dyktator Sulla utrzymał poena cullei w ustawie o morderstwach, ale tylko w wypadku zabójstwa wstępnych i zstępnych. Za rządów Hadriana zasięg kary ograniczono do przypadków zabójstwa rodziców i dziadków.

Pytaniem jest jakie zwierzęta wrzucano do worka skazańca. W czasach wczesnego cesarstwa mowa jest jedynie o wężach. Za panowania cesarza Hadriana do wora dodawano koguta, psa, małpę i żmiję.

Ze stosowania kary poena cullei, w swojej brutalnej formie, zrezygnował Konstantyn Wielki, godząc się jedynie na wkładanie do worka ze skazańcem węży. Kara wymierzana była później jeszcze w Cesarstwie Bizantyńskim, a potem średniowieczu w przypadku dzieciobójstwa.

Źródła wykorzystane
  • Andrzej Dziadzio, Powszechna historia prawa, Warszawa 2008
  • Florike Egmond, The Cock, the Dog, the Serpent, and the Monkey. Reception and Transmission of a Roman Punishment, or Historiography as History, "International Journal of the Classical Tradition", 1995
  • Poena Cullei: The Bizarre Ancient Roman Punishment Reserved For Parricide, "Realm of History", 6 czerwca 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów