Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ojcobójstwo było surowo karane w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poena cullei
Poena cullei

W Rzymie za jedno z najbardziej niegodziwych społecznie przestępstw uchodziło ojcobójstwo. Kara za taki występek w łacinie brzmiała: poena cullei.

Najwcześniejszy znany nam zapis wymierzania tej kary pochodzi z około 100 roku p.n.e. Polegać ona miała na tym, że osoba skazana na poena cullei była zaszywana w skórzanym worku ze zwierzętami, a następnie wrzucana do morza lub rzeki. Kara ta była wykorzystywana już za Tarkwiniusza Pysznego w związku ze zbrodniami religijnymi. W okresie późniejszym karę stosowano niemal wyłącznie za morderstwa popełnione na osobach krewnych. Dyktator Sulla utrzymał poena cullei w ustawie o morderstwach, ale tylko w wypadku zabójstwa wstępnych i zstępnych. Za rządów Hadriana zasięg kary ograniczono do przypadków zabójstwa rodziców i dziadków.

Pytaniem jest jakie zwierzęta wrzucano do worka skazańca. W czasach wczesnego cesarstwa mowa jest jedynie o wężach. Za panowania cesarza Hadriana do wora dodawano koguta, psa, małpę i żmiję.

Ze stosowania kary poena cullei, w swojej brutalnej formie, zrezygnował Konstantyn Wielki, godząc się jedynie na wkładanie do worka ze skazańcem węży. Kara wymierzana była później jeszcze w Cesarstwie Bizantyńskim, a potem średniowieczu w przypadku dzieciobójstwa.

Źródła wykorzystane
  • Andrzej Dziadzio, Powszechna historia prawa, Warszawa 2008
  • Florike Egmond, The Cock, the Dog, the Serpent, and the Monkey. Reception and Transmission of a Roman Punishment, or Historiography as History, "International Journal of the Classical Tradition", 1995
  • Poena Cullei: The Bizarre Ancient Roman Punishment Reserved For Parricide, "Realm of History", 6 czerwca 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów