Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Okrągła lub kwadratowa formacja legionów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska formacja orbis na mniejszą skalę.
Rzymska formacja orbis na mniejszą skalę

Legion rzymski (albo poszczególne jednostki legionu) podczas obrony, gdy sprawa zaszła zbyt daleko i wróg zdobywał przewagę, przyjmowały szyki obronne jak orbis – okrąg lub agmen quadratum – czworoboku. Wegecjusz (IV wiek n.e.) wspomina także o acies quadrata czyli pustym w środku czworoboku. 

Niektórzy naukowcy uważają, że wspomniane formacje w rzeczywistości były bardzo podobne i miały na celu obronę swoich siły w obliczu niekorzystnych warunków bądź też przewagi przeciwnika. Często decyzja o ich sformowaniu padała na niższych szczeblach dowództwa, w obliczu nagłego ataku.

Zgodnie z przekazami źródłowymi orbis wykorzystali legioniści Kwintusa Tituriusa Sabinusa i Lucjusza Auruncuileiusa Kotty w roku 54 p.n.e., kiedy to zostali z zasadzki zaatakowani przez Eburonów pod wodzą Ambioryksa. Legioniści mieli jednak wówczas przyjąć bardziej formację czworoboku niżeli okręgu. Podobną formację miały przyjąć wojska Juliusza Cezara pod Ruspiną w roku 46 p.n.e.

Niezależenie jednak od kształtu głównym celem orbis, agmen quadratum czy też acies quadrata było zapewnienie udanego odwrotu lub umożliwienie walki z przeważającymi siłami wroga.

Warto nadmienić, że agmen quadratum był także szykiem marszowym obronnym, kiedy wozy zaopatrzeniowe znajdowały się w środku grupy marszowej.

Źródła wykorzystane
  • Ross Cowan, Rzymska Sztuka Wojenna. Od 109 p.n.e. Do 313 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów