Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Okrutna kara wymyślona przez Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Augusta z corona civica
Popiersie Augusta z corona civica

Nie można się oprzeć wrażeniu, że w przypadku niektórych pomysłów Oktawiana Augusta sprawdza się powiedzenie „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Pomimo tego, że starał się ukrócić walki na arenie zastępując jej zawodami sportowymi, przypisuje się mu wynalezienie wyjątkowo okrutnego widowiska. W celu przykładnego ukarania jednego ze skazańców, Selourosa, kazał wznieść na Forum pręgierz, na który następnie wypuszczono wygłodniałe pantery i lamparty (chociaż wg systematyki to ten sam gatunek dzikiego kota, panterą często określa się całkowicie czarne lamparty).

W późniejszym czasie widowisko to stało się coraz bardziej popularne i to do tego stopnia, że uzyskało osobne określenie, jako venatio, chociaż nie brali w nim udziału venatores, czyli myśliwi. Odbywało się o brzasku, gdy wygłodniałe zwierzęta wypuszczano „na żer”, czyli na zebranych bezbronnych skazańców. Namiętnym widzem na takich przedstawieniach miał być lubiany skądinąd cesarz Klaudiusz. Po południu walczyli ze sobą tylko i wyłącznie skazańcy, czyli gladiatores ad meridaini.

Źródła wykorzystane
  • J. Carcopino, Widowiska, str. 233

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów