Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oktawian August nie taki dobry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oktawian August
Oktawian August

Mimo, że cesarz Oktawian August jawi się potomnym jako pierwszy i jeden z największych cesarzy Imperium Rzymskiego, pamiętać należy, że władzę zdobył on siłą. 

Nie chcąc podzielić losu Juliusza Cezara, sporządził listy proskrypcyjne i systematycznie likwidował wszelką opozycję. Według szacunkowych danych Tytus Liwiusza zamordowano ok. 130 senatorów i 2 tysięcy przeciwników reżimu zostało wyjętych spod prawa i utraciło majątki. Appian z kolei podaję liczbę 300 proskrybowanych senatorów.

Był to jasny sygnał od Oktawiana, że ten nie będzie uznawać żadnego sprzeciwu, a wszelki sprzeciw będzie tłumiony siłą. Pamiętać oczywiście należy, że następca Cezara uniknął losu swojego przybranego ojca, zachowując pozory istnienia republiki, nadając sobie kolejne tytuły honorowe oraz obejmując zwierzchnie dowództwo nad wojskiem.

Więcej o Oktawianie Auguście

Źródła wykorzystane
  • Patricia Southern, Augustus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów