Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opium – środek znany antycznym Rzymianom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Opium znane było już w antycznym Rzymie
Opium znane było już w antycznym Rzymie

Opium – substancja narkotyczna wytwarzana z makówek maku lekarskiego (Papaver somniferum) – znana była już w starożytności, od około 1000 roku p.n.e. Mamy także dowody, że uprawa tych roślin obecna była także w starożytnym Rzymie.

Tytus Liwiusz opisuje w swoim dziele Dzieje Rzymu od założenia miasta1 scenę, kiedy to syn króla Rzymu Tarkwiniusza Pysznego – Sekstus Tarkwiniusz informuje ojca o sytuacji we wrogim mieście Gabie w Lacjum, z prośbą o radę co ma robić. W odpowiedzi Tarkwiniusz Pyszny miał chodzić po swoim ogrodzie i ścinać maki. Jest to dowód na to, że mak kultywowany był jeszcze na dobre przed powstaniem Imperium.

Mak wykorzystywany był w głównej mierze jako środek przeciwbólowy. Pedanios Dioskurydes, grecki autor dużego dzieła poświęconego medycynie i ziołom – De Materia Medica – wspomina właśnie o maku i jego działaniu nasennym. Co więcej, na przykład cesarz Marek Aureliusz ponoć bardzo często stosował opium; radząc sobie w ten sposób ze stresem. Nikt jednak w tamtych czasach nie mówił jeszcze o uzależnieniu, gdyż takiego terminu medycznego jeszcze nie było. Naturalnie opium stosowali także rzymscy medycy, w trakcie długich operacji.

Innym źródłem informacji o opium jest Pliniusz Starszy. Wspomina on, że liście i owoce maku były gotowane w wodzie, w celu osiągnięcia soku. Następnie taki produkt ugniatano i formowano w pożądany kształt. Pliniusz także wspomina, że substancja miała działanie uspokajające, rozluźniające i niwelujące ból. Historyk rzymski przekazał także, że wyróżniano poza dziko rosnącym i uprawianym makiem, także dodatkową odmianę, którą naukowcy utożsamiają z obecnym makiem wschodnim (Papaver rhoeas).

Przypisy
  1. Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 1 54

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów