Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opustoszałe budowle antyczne stały się kościołami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Curia Julia od frontu
Curia Julia od frontu. Budowla rzymska została w roku 630 przekształcona w kościół Sant'Adriano al Foro.

Kiedy w 313 roku n.e. Konstantyn Wielki ogłosił wraz z cesarzem wschodniej części – Licyniuszem – edykt tolerancyjny tzw. mediolański, rozpoczął się czas swobody wyznania w Imperium Rzymskim. W praktyce znaczyło to, że intensywnie rozprzestrzeniające się chrześcijaństwo będzie mogło wyjść z ukrycia i rozpocząć publiczne głoszenie prawd wiary w Chrystusa.

W latach 90. IV wieku n.e. Teodozjusz I zakazał wyznawania jakichkolwiek innych wyznań, niżeli chrześcijaństwa. Dominacja była pełna, jednak wciąż na terenie Imperium było mnóstwo opuszczonych świątyń i przybytków poświęconych rzymskim i innym antycznym bóstwom, które przez wieki kierowały losami społeczeństwa.

Świetnym przykładem wykorzystania tych budowli jest miasto Rzym. Opuszczone świątynie pogańskie były puste i niewykorzystywane i przez lata nikt nie kwapił się, aby je zagospodarować. Miasto było na tyle biedne, że szukało instytucji / osób mogących przejąć opiekę nad obiektami. Jak się okazało jedynie Kościół był na tyle bogaty, że był w stanie przejąć i zagospodarować budowle antyczne. Władze miasta z chęcią oddawały obiekty pod kuratele duchownych. Tym sposobem jako pierwszy przejęto Panteon, który w roku 609 przekształcony został w kościół pod wezwaniem Matki Boskiej. W samym VII wieku przekształcono m.in. Kurię julijską w kościół Sant’Adriano al Foro, a mauzoleum Hadriana schrystianizowano.

Jak widać, więc proces przejmowania pogańskich budowli nastąpił dopiero około 300 lat po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego. Wynika to w dużej mierze ze stopniowego umacniania się Kościoła oraz wyzbycia się niechęci do wszystkiego co pogańskie.

Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów