Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opustoszałe budowle antyczne stały się kościołami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Curia Julia od frontu
Curia Julia od frontu. Budowla rzymska została w roku 630 przekształcona w kościół Sant'Adriano al Foro.

Kiedy w 313 roku n.e. Konstantyn Wielki ogłosił wraz z cesarzem wschodniej części – Licyniuszem – edykt tolerancyjny tzw. mediolański, rozpoczął się czas swobody wyznania w Imperium Rzymskim. W praktyce znaczyło to, że intensywnie rozprzestrzeniające się chrześcijaństwo będzie mogło wyjść z ukrycia i rozpocząć publiczne głoszenie prawd wiary w Chrystusa.

W latach 90. IV wieku n.e. Teodozjusz I zakazał wyznawania jakichkolwiek innych wyznań, niżeli chrześcijaństwa. Dominacja była pełna, jednak wciąż na terenie Imperium było mnóstwo opuszczonych świątyń i przybytków poświęconych rzymskim i innym antycznym bóstwom, które przez wieki kierowały losami społeczeństwa.

Świetnym przykładem wykorzystania tych budowli jest miasto Rzym. Opuszczone świątynie pogańskie były puste i niewykorzystywane i przez lata nikt nie kwapił się, aby je zagospodarować. Miasto było na tyle biedne, że szukało instytucji / osób mogących przejąć opiekę nad obiektami. Jak się okazało jedynie Kościół był na tyle bogaty, że był w stanie przejąć i zagospodarować budowle antyczne. Władze miasta z chęcią oddawały obiekty pod kuratele duchownych. Tym sposobem jako pierwszy przejęto Panteon, który w roku 609 przekształcony został w kościół pod wezwaniem Matki Boskiej. W samym VII wieku przekształcono m.in. Kurię julijską w kościół Sant’Adriano al Foro, a mauzoleum Hadriana schrystianizowano.

Jak widać, więc proces przejmowania pogańskich budowli nastąpił dopiero około 300 lat po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego. Wynika to w dużej mierze ze stopniowego umacniania się Kościoła oraz wyzbycia się niechęci do wszystkiego co pogańskie.

Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów