Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Parricidia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skuci niewolnicy
Skuci niewolnicy | Zdjęcie: By Angus McBride

Parricidia, było jednym z najcięższym przestępstw w rzymskim prawie karnym. Określeniem tym nazywano zabójstwa krewnych.

Czyn ten został zpenalizowany w Ustawie Korneliańskiej o Nożownikach i Trucicielach, a następnie  już szerzej w Pompejańskiej Ustawie o Mordercach Krewnych – ten akt prawny zawierał m.in. katalog krewnych, których zabójstwo powinno być traktowane jako parricidia. Kognicja w sprawach dotyczących tych zbrodni została przyznana sądom przysięgłych. Sąd taki liczył ok 60 sędziów, wybieranych z grona senatorów poprzez losowanie. Na ich czele przeważnie stał iudex quaestionis, którą to funkcję zazwyczaj powierzano pretorom. Należy wszakże zauważyć, że do kompetencji sądu przysięgłych należało jedynie orzeczenie o winie lub niewinności oskarżonego, natomiast karę ściśle przewidywała ustawa. Była to zawsze kara śmierci.

Rzymscy sędziowie trzymali się w tym przypadku ściśle litery prawa, mimo że niekiedy u podstaw zabójstwa leżały przyczyny, które wielu mogło uznać za słuszne. Historia przechowała do dnia dzisiejszego wspomnienie o niektórych z tych procesów.

Plutarch z Cheronei, w swoim Żywocie Romulusa dziwił się temu, jak założyciel Rzymu i prawodawca mógł nie przewidzieć kary za parricidum. Stwierdził ostatecznie, że ta osobliwość była możliwa z uwagi na to, że Romulus nie wierzył, że tak odrażającą zbrodnię ktoś w ogóle może popełnić. I jak dalej dowodził Plutarch, faktycznie, przez prawie sześć wieków do tego przestępstwa nie doszło, aż do czasu, gdy po wojnie z Hannibalem Lucjusz Hostiusz dokonał pierwszego ojcobójstwa.

Ojcobójstwo oraz matkobójstwo były według Rzymian najbardziej obrzydliwymi formami parricidia. Osoby, które dopuściły się tak ohydnego czynu były bliższe wynaturzonym potworom, niż ludziom.

Obrona jednego z oskarżonych o ojcobójstwo – Sykstusa Roscjusza z Amelii oskarżonemu o zabójstwo ojca o tym samym imieniu w czasach dyktatury Sulli, przyniosła sławę Cyceronowi. Udało mu się wybronić młodzieńca. Mimo zaangażowania w proces potężnego wyzwoleńca dyktatora.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów