Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsza kolonia dla legionistów poza Italią

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwsza kolonia legionistów poza Italią
Pierwsza kolonia legionistów poza Italią

W 206 roku p.n.e. Scypion Afrykański utworzył w Hiszpanii kolonię dla weteranów wojennych, pierwszą umiejscowioną poza Półwyspem Apenińskim. Kolonia nazwana Italica miała promieniować romańską kulturą na sąsiednie plemiona iberyjskie, w nadziei że sąsiednie ludy przyjmą rzymski styl życia.

Kilkaset lat później Italica spełniła pokładane w niej nadzieje. Jest miejscem narodzin takich cesarzy jak Trajan, Hadrian, a u schyłku cesarstwa – Teodozjusza Wielkiego.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów