Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsza kolonia dla legionistów poza Italią

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwsza kolonia legionistów poza Italią
Pierwsza kolonia legionistów poza Italią

W 206 roku p.n.e. Scypion Afrykański utworzył w Hiszpanii kolonię dla weteranów wojennych, pierwszą umiejscowioną poza Półwyspem Apenińskim. Kolonia nazwana Italica miała promieniować romańską kulturą na sąsiednie plemiona iberyjskie, w nadziei że sąsiednie ludy przyjmą rzymski styl życia.

Kilkaset lat później Italica spełniła pokładane w niej nadzieje. Jest miejscem narodzin takich cesarzy jak Trajan, Hadrian, a u schyłku cesarstwa – Teodozjusza Wielkiego.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów