Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwszy, drugi i trzeci Rzym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trzeci Rzym
Trzeci Rzym

Wpływ Imperium Rzymskiego na dzieje świata bardzo trudno przecenić. Oprócz architektury, języka, alfabetu, sztuki, różnych technologii, bardzo ważny jest pewien model polityczny, ideologia, uznająca Rzym za miasto, któremu dana jest władza nad całym światem. Rzym jednak w V w. n.e. upadł… lecz idea przetrwała i nawet do dziś jest z powodzeniem wykorzystywana w niektórych krajach.

Prawosławny mnich Filoteusz z Pskowa, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, w liście pisanym do księcia moskiewskiego Wasyla III pisał: Uważaj i słuchaj, pobożny carze, wszystkie cesarstwa chrześcijańskie zeszły się w twoim jedynym, albowiem dwa Rzymy upadły, trzeci stoi, a czwartego nie będzie, gdyż twoje królestwo chrześcijańskie przez żadne inne nie zostanie zastąpione. W ten sposób ideologia rzymskiego imperializmu dała podstawę imperializmowi rosyjskiemu, który, przez carski imperializm, przez imperializm kraju Rad, i dziś odradza się u naszego wschodniego sąsiada.

Warto przypomnieć, że również na zachodzie Europy spuścizna “Imperium” odziedziczonego po Rzymie była wykorzystywana w celach ideologicznych: najpierw przez Karola Wielkiego, uznającego się za następcę Cesarzy zachodniej części Imperium, potem przez Cesarzy Niemieckich, których tytuł brzmiał do 1806 r. : Imperator Romanorum. Tytuł ten dawał (w teorii) zwierzchnictwo nad całym chrześcijańskim światem. W bliższej przeszłości również Benito Mussolini odwoływał się do imperialnej spuścizny Włoch, próbując przywrócić “pierwszemu Rzymowi” jego pierwotne miejsce – miejsce rządcy całego świata.

Autor: Aleksander Krasowski
Źródła wykorzystane
  • Michaił Heller, Historia Imperium Rzymskiego, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów