Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po śmierci kota rozpaczano

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kot na mozaice rzymskiej
Kot na mozaice rzymskiej

Kot w starożytnym Egipcie był niezwykle szanowanym zwierzęciem. Według historyka greckiego Herodota, Egipcjanie na znak żałoby po śmierci swojego kota rozpaczali i golili brwi. 

Znamy także inną przypowieść jakoby, perski król Cambyses podbił Pelusium w ten sposób, że każdy z jego żołnierzy miał ze sobą (przy sobie) kota, i to powstrzymywało Egipcjan przed ostrzałem, gdyż bali się zranić święte zwierzęta.

Jaki był stosunek Rzymian do kotów? Początkowo w świecie greko-rzymskim nie było nawet określenia na te zwierzęta. Uważano je za typowo egipskie i egzotyczne. W Rzymie dopiero w IV wieku n.e. upowszechniło się określenie „felix„, którego używano na różnego rodzaju zwierzęta „z ogonem”, które były wykorzystywane do łowienia gryzoni. Rzymianie uważali kota za najbardziej niezależne ze zwierząt, nieskrępowane żadnymi konwenansami. Stąd też wizerunki bogini wolności Libertas z kotem u stóp.

Źródła wykorzystane
  • Katharine M. Roger, The Cat and the Human Imagination: Feline Images from Bast to Garfield, s.13.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów