Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podejście świętego Augustyna do niewolnictwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Philippe de Champaigne, Święty Augustyn
Philippe de Champaigne, Święty Augustyn

Niewolnictwo było praktyką powszechnie stosowaną i akceptowaną w antycznym, a zwłaszcza rzymskim świecie. Chrześcijaństwo z natury nakierowane na czynienie dobra drugiej osobie, miało jednak różne stanowiska. Swoje zdanie posiadał także święty Augustyn.

Wczesne chrześcijaństwo wykazywało pewne oznaki dobroci wobec niewolników. Uznawano małżeństwo między niewolnikami, wyzwolenie niewolnika uważane było za akt dobroci, a na nagrobkach chowanych na cmentarzach niewolników nie wspominano ich statusu.

Z drugiej jednak strony rozrost instytucji Kościoła spowodował ewolucję podejścia. Często Kościół potępiał ucieczkę niewolnika od swojego pana i odmawiał im komunii eucharystycznej.

Sam święty Augustyn (354-430 n.e.) w swoim dziele De civitate Dei twierdzi że niewolnictwo wynika z grzechu, który powiązał ludzi metodą zależności, i który nie jest sprawiedliwy z natury, gdyż nie było to wolą Boga. Jednocześnie Augustyn upomina niewolników, aby Ci byli posłuszni swoim panom i aby służyli im wiernie, tak aby jeżeli nie mogli się wyzwolić, chociaż do pewnego stopnia uczynili swoją „niewolę wolną”. Mogą to uczynić poprzez okazywanie wielkiego uczucia do momentu aż niewolnictwo się skończy.

Święty Augustyn twierdził także, że chrześcijańscy cesarze nie mogli wymazać śladu grzechu ludzkości, gdyż wymagałoby to narażanie porządku społecznego i stąd niewolnictwo nie mogło zniknąć.

Źródła wykorzystane
  • Święty Augustyn, Państwo Boże

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów