Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pojedynek dramaturgów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Cezara z Tusculum
Portret Cezara z Tusculum

W 46 roku p.n.e. Juliusz Cezar w trakcie swojego triumfu ogłosił konkurs dla dramaturgów na sztukę. Dwoma najważniejszymi jego uczestnikami byli – Demicjusz Laberiusz i Publiliusz Syrus.

Ostatecznie główną nagrodę – milion sestercji zdobył Syrus. Na uwagę zasługuje jednak prolog do sztuki Laberiusza w którym znalazło się kilka złośliwych aluzji do osoby Cezara. To właśnie we wspomnianym prologu padły słowa: „ten który budzi największe obawy, sam musi bać się najbardziej” co możemy uznać za zapowiedź ponurego losu Cezara.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Steven Saylor, Triumf Cezara
  • Gajusz Petroniusz, Satyrykon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów