Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pojedynek dramaturgów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Cezara z Tusculum
Portret Cezara z Tusculum

W 46 roku p.n.e. Juliusz Cezar w trakcie swojego triumfu ogłosił konkurs dla dramaturgów na sztukę. Dwoma najważniejszymi jego uczestnikami byli – Demicjusz Laberiusz i Publiliusz Syrus.

Ostatecznie główną nagrodę – milion sesterców zdobył Syrus. Na uwagę zasługuje jednak prolog do sztuki Laberiusza w którym znalazło się kilka złośliwych aluzji do osoby Cezara. To właśnie we wspomnianym prologu padły słowa: „ten który budzi największe obawy, sam musi bać się najbardziej” co możemy uznać za zapowiedź ponurego losu Cezara.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Steven Saylor, Triumf Cezara
  • Gajusz Petroniusz, Satyrykon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów